Jednou vetou

FOTO: Slovensko sužuje silný vietor: Strháva strechy, láme stromy a narúša dopravu

Ilustračné foto

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Silný nárazový vietor, ktorý zasiahol územie Slovenska, si vyžiadal počas pondelka nárast výjazdov hasičov k udalostiam technického charakteru. Od desiatej hodiny vykonali v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou už 171 výjazdov, pričom pri desiatkach z nich stále zasahujú. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová.

aktualizované: 17:13

Príslušníci HaZZ a dobrovoľní hasiči pomáhajú pri odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácií a zaparkovaných vozidiel, v niekoľkých prípadoch odstraňujú strhnuté strechy.

Silný vietor zabil 14-ročné dievča a zranil ďalšie deti

 „Najvážnejšia situácia je v Nitrianskom a Trnavskom kraji, kde hasiči zasahovali už 40-krát v oboch prípadoch. V Bratislavskom kraji boli hasiči v súvislosti s vetrom vyslaní k 34 prípadom, z toho až 32-krát zasahovali priamo v Bratislave,“ poznamenala Farkasová. V Banskobystrickom kraji pomáhali hasiči pri 32 technických udalostiach, v Žilinskom kraji boli vyslaní na 13 miest.

Situácia v Košickom a Prešovskom kraji je pokojnejšia, hasiči tam zasahovali len dvakrát v oboch prípadoch. Podľa Farkasovej sa predpokladá, že výjazdy k podobným udalostiam budú ešte pribúdať.

Vlaková doprava je na niektorých miestach Slovenska prerušená

Vlaková doprava je na niektorých miestach Slovenska prerušená alebo má meškania. Dôvodom je silný vietor, ktorý komplikuje situáciu nielen na cestách, ale aj na železničných tratiach. TASR to potvrdil hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč.

Vlaková doprava bola dopoludnia prerušená v úseku Kúty – Kúty, štátna hranica z dôvodu spadnutého stromu na trati. Trať bola sprejazdnená po 14.00 h. „Od 12.45 h bola prerušená vlaková doprava v úseku Šurany – Bánov. Od 13.36 h to bola trasa Žarnovica – Nová Baňa, doprava tu zatiaľ nie je sprejazdnená,“ poznamenal Kováč. Ako ďalej priblížil, vlaky nepremávali ani na úseku Tvrdošovce – Trnovec nad Váhom a Štúrovo – Štúrovo, štátna hranica.

V úseku Vlkanová – Radvaň narazil rušeň osobného vlaku do visiaceho konára, pričom došlo k rozbitiu čelného skla. „V úseku Kúty – Bratislava – Lamač a Banská Bystrica – Šurany sa jazdí maximálne 50 kilometrov za hodinu z dôvodu kmitajúceho trolejového vedenia,“ dodal Kováč.

Bez elektriny je pre vietor 11.000 odberných miest na strednom Slovensku

Viac ako 11.000 odberných miest na strednom Slovensku nemá aktuálne elektrinu. Prerušenie dodávky energie je zapríčinené silným vetrom, ktorý sa rozfúkal v tejto oblasti v popoludňajších hodinách.

„Mimo prevádzky je 130 distribučných trafostaníc. Na príčine sú najmä stromy, ktoré spadli na vzdušné vedenia vysokého napätia. Na viacerých miestach pretrhali vodiče a poškodili stĺpy,“ uviedol pre TASR hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš. Najviac trafostaníc mimo prevádzky je v Hriňovej (36), Handlovej (15) a v Strelníkoch v okrese Banská Bystrica (13).

Pracovníci SSD sú podľa Gejdoša v plnom nasadení a situáciu riešia. „Tam, kde to bude možné, zabezpečia zásobovanie odberateľov z alternatívnych okruhov. V mnohých prípadoch však budú musieť obyvatelia počkať na odstránenie poruchy. Preto ich žiadame o trpezlivosť,“ priblížil.

Ako dodal, všetci v teréne aj na dispečingu robia maximum pre to, aby obnovili dodávku elektriny čo najskôr. „Musia však pri tom rešpektovať v prvom rade bezpečnosť, ale aj poveternostné a terénne podmienky,“ pripomenul.

Nárazy vetra dosahujú ojedinele do 90 kilometrov za hodinu

Nárazy vetra miestami dosahujú 50 až 70 kilometrov za hodinu, ojedinele až do 90 kilometrov za hodinu. Silný vietor bude na Slovensku fúkať ešte niekoľko hodín, potvrdil to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na profile na sociálnej sieti.

„Po prechode studeného frontu sa na Slovensku rozfúkal veľmi silný juhozápadný až západný vietor. Ojedinele sme zaznamenali dokonca búrlivý vietor, teda priemerná rýchlosť bola vyššia ako 61 kilometrov za hodinu, konkrétne na letisku v Bratislave, Nitre a na Sliači,“ poznamenali meteorológovia. Prudký vietor (priemerná rýchlosť 50 až 61 kilometrov za hodinu) zaznamenal SHMÚ aj inde, napríklad v Piešťanoch, Dolnom Hričove, Poprade, Liesku či Telgárte.

SHMÚ vydal výstrahu druhého stupňa pred vetrom na horách pre okresy Poprad, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín, ktorá platí do 21.00 h. V týchto okresoch sa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu. Rovnako pre okresy Poprad, Liptovský Mikuláš, Bratislava, Senec, Pezinok, Trnava, Piešťany, Hlohovec, Nitra, Galanta a Dunajská Streda platí výstraha druhého stupňa pred vetrom. Ten môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu. Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí vo zvyšných okresoch Slovenska.

Zámocký park v Pezinku je uzavretý, spadol tam 25-metrový strom

Zámocký park v Pezinku uzavreli. V pondelok v dopoludňajších hodinách tam totiž pre silný vietor spadol zhruba 25 metrov dlhý strom. Informuje o tom mesto Pezinok na svojom webe.

Vietor komplikuje situáciu v MHD v Bratislave, konár prerazil čelné sklo autobusu

„Z bezpečnostných dôvodov je park uzavretý až do odvolania. O jeho opätovnom sprístupnení verejnosti budeme informovať na stránkach mesta,“ priblížila samospráva.

Mestské lesy v Bratislave neodporúčajú pre silný vietor návštevu lesoparku

Mestské lesy v Bratislave neodporúčajú pre aktuálne silný vietor návštevu lesoparku. Platí totiž zvýšené riziko. Upozorňujú na to na sociálnej sieti.

(článok pokračuje pod fotogalériou)

Bratislavské cintoríny sú v dôsledku nebezpečného vetra zatvorené

Bratislavské cintoríny i urnový háj v bratislavskom krematóriu sú z dôvodu nebezpečného silného vetra do odvolania uzavreté. TASR o tom informoval Radoslav Vavruš, riaditeľ organizácie Marianum, ktoré má v správe bratislavské mestské cintoríny.

Na nebezpečenstvo silného vetra a pádu stromov v jeho dôsledku upozornili aj Mestské lesy v Bratislave, neodporúčajú návštevu lesoparku.

Polícia upozorňuje v Trnavskom kraji na silný vietor

V súvislosti s prudkým vetrom v niektorých častiach Trnavského kraja vyzýva polícia motoristov, aby zvýšili opatrnosť. TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová.
Polícia upozorňuje vodičov, aby prispôsobili rýchlosť jazdy aktuálnym poveternostným podmienkam.

„V okrese Dunajská Streda sme už zaznamenali spadnutý strom cez cestu, spadnutý strom na auto a prevrátenú vlečku. Obzvlášť pozor treba dávať s prázdnymi zaplachtovanými návesmi,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa.

V Bratislave zasahovali v súvislosti so silným vetrom pri 20 udalostiach

Hasiči v Bratislave zasahovali v súvislosti so silným vetrom zatiaľ pri 20 udalostiach. TASR o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.

Hasiči potvrdili, že od 10.50 h prijali viacero volaní. Dôvodom sú najmä popadané stromy, ale aj odtrhnutá strecha na garáži.

Pri udalostiach doteraz zasahovalo 29 príslušníkov HaZZ a 17 príslušníkov dobrovoľných zborov s 11 kusmi techniky.

Pri silnom vetre neparkujte pod stromami, zabezpečte okná a dvere, odporúča MV SR

Pri silnom vetre sa neodporúča parkovať pod stromami a pri chatrných budovách. Mali by sa tiež zatvoriť a zabezpečiť dvere. Vyplýva to z odporúčaní sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR pre občanov.

Rezort radí občanom, aby sa nezdržiavali pri nestabilných prekážkach a na voľných priestranstvách. „S ľahkými vozidlami a nenaloženými nákladnými automobilmi v rámci možností nejazdite po otvorených veterných plochách,“ odporúča. Z dvorov a balkónov by sa mali odložiť voľne položené predmety. Pripomína tiež nutnosť zabezpečiť domáce zvieratá.

 

Môže vás zaujímať

V Matejovciach opravili lávku pre peších za 31-tisíc eur