Jednou vetou

Hasiči zaznamenali zvýšený počet požiarov z vypaľovania tráv a porastov

Ilustračné foto

Foto: TASR

Hasiči zaznamenali za posledné dni zvýšený počet požiarov, ktoré vznikajú plošným vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Vypaľovanie tráv a porastov, hoci ho zakazuje zákon, spôsobilo v uplynulých troch mesiacov 217 požiarov. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.

S príchodom jari hasiči veľmi často zápasia so spaľovaním suchej trávy, lístia a vetiev z poorezávaných stromov. Tento typ požiarov každoročne dominuje v štatistike požiarovosti z hľadiska ich počtu. V prvom štvrťroku tohto roka zasahovali hasiči celkovo pri 1914 požiaroch, pričom práve 752 bolo v prírodnom prostredí.

„V ich dôsledku došlo k zraneniu dvoch osôb. Priame materiálne škody spôsobené týmto typom požiarov boli za uplynulé tri mesiace vyčíslené na približne 189.000 eur. Vypaľovanie trávy a suchých porastov spôsobilo v ostatných troch mesiacov 217 požiarov,“ priblížila Farkasová.

Minulý rok zaznamenali hasiči 1861 požiarov, ktoré vznikli dôsledkom vypaľovania trávy a suchých porastov. Oproti roku 2016 sa táto štatistika zvýšila o 844 požiarov. Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon a jeho porušenie môže stáť občana do 331 eur. V prípade, ak sa tohto priestupku dopustil podnikateľ či firma, pokuta sa môže vyšplhať do výšky 16.596 eur.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru