Jednou vetou

Historická budova Lekárne u Salvátora bude prístupná verejnosti

Budova Lekárne u Salvátora patrí medzi najfotografovanejšie objekty v historickom centre mesta.

Foto: Facebook

Historická budova Lekárne u Salvátora v Bratislave bude od tohto víkendu prístupná verejnosti. Národnú kultúrnu pamiatku získalo hlavné mesto počas tohto leta do 100-percentného vlastníctva.

„Budovu čaká ešte komplexná rekonštrukcia, no aby sme sa s vami o radosť zo Salvátora podelili už teraz, pripravili sme spolu s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave výstavu fotografií, ktorá nám sprítomní dávnu podobu tejto budovy,“ uvádza mesto na sociálnej sieti. Výstava bude prístupná denne od 19. septembra do 31. októbra, s výnimkou pondelka, v čase od 10:00 do 18:00, vstup je voľný.

Odkúpenie historickej budovy odsúhlasilo v marci mestské zastupiteľstvo. Polovica Lekárne Salvátor bola vo vlastníctve mesta, druhá polovica v rukách súkromného vlastníka. Výmera celej stavby je 242 metrov štvorcových a cena za 50-percentný podiel bola znaleckým posudkom určená na 372-tisíc eur. Hlavné mesto získalo lekáreň do vlastníctva zámenou za nebytový priestor na Panskej ulici a predajom rozostavaného skeletu vodojemu z 80-tych rokov v mestskej časti Devín.

Budova Lekárne u Salvátora patrí medzi najfotografovanejšie objekty v historickom centre mesta. Dal ju postaviť známy lekárnik Ridolf Adler v roku 1904 firmou Kittler a Gratzl, ktorá stavala napríklad aj kúpele Grössling. Lekáreň fungovala nepretržite počas monarchie, Československej republiky, vojnového Slovenského štátu aj počas socializmu. Jej činnosť ukončila v roku 1995 reštitúcia. Následnými prevodmi majetku a nedohodou s mestom bol z budovy odvezený aj historický a hodnotný mobiliár z 18. storočia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru