Jednou vetou

Hlavná stanica: Érsek vydal príkaz obnovu urýchliť

Hlavná stanica v Bratislave

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Okrem zimného štadiónu Ondreja Nepelu v súvislosti s tohtoročnými májovými Majstrovstvami sveta (MS) v ľadovom hokeji sa čoraz častejšie začína skloňovať aj hlavná stanica a otázka jej rekonštrukcie. Premiér Peter Pellegrini ešte vlani v auguste avizoval, že na jej obnovu vyčlení vláda 2,8 milióna eur a že by práce chceli dokončiť ešte pred začiatkom majstrovstiev. Stihnú to?

Bratislava je lepšia dedina. Porovnali sme čakárne na železniciach

Do akejsi vstupnej brány hlavného mesta chcú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) investovať do nového opláštenia stanice, fasád, osvetlenia i do nového dizajnu vnútorného priestoru. Na tejto investícii sa minulý rok Pellegrini dohodol spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom dopravy Árpádom Érsekom.

Štadión Ondreja Nepelu: Na opravy pred šampionátom treba státisíce eur

Podľa najnovších informácií, ktoré pre hlavne.sk uviedli z odboru komunikácie ministerstva dopravy, vydal minister dopravy Árpád Érsek v súvislosti s rekonštrukciou budovy hlavnej stanice príkaz, aby sa postupovalo čo najrýchlejšie a s ohľadom na praktickosť a vizuálny efekt vykonaných prác, ktoré je potrebné urobiť do začiatku májových MS v hokeji. „Ide predovšetkým o výmenu osvetlenia, nový informačný systém, prístup pre imobilných, čistiace práce obkladov, okien či odstránenie vizuálneho smogu,“ informovali ďalej z ministerstva.

Slávnostné otvorenie novej čakárne pre cestujúcich na Hlavnej stanici v Bratislave 14. septembra 2018. Na snímke zľava generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy, minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek, prednosta Hlavnej stanice Bratislava Pavol Országh a riaditeľ spoločnosti SP Plus Vladimír Štiglinc prestrihávajú pásku.  | foto: TASR

Rezort dopravy zároveň pripomína, že „aj po skončení MS v hokeji budú práce na rekonštrukcii stanice pokračovať s využitím všetkých už avizovaných finančných prostriedkov.“

Hotel Danube: Kontroverzná fasáda je stále bez zmeny

Okrem opráv, ktoré majú byť súčasťou prvej etapy rekonštrukcie bratislavskej hlavnej stanice, už v jej interiéri otvorili vlani novú čakáreň s prístupovou halou pre cestujúcich, ktorá sa nachádza v historickej časti budovy stanice na prvom nástupišti v priestoroch bývalej reštaurácie, ktorá bola už roky zatvorená. Súčasťou obnovených priestorov čakárne, ako aj prístupovej haly je informačný systém pre cestujúcich o odchode a príchode vlakov, rozhlasové zariadenie či kamerový systém. V čakárni a hale zreštaurovali tiež pôvodné historické stĺpy a fresky. Jej rekonštrukcia stála ŽSR okolo 990-tisíc eur.

Zrekonštruovaný výťah na jednom z nástupíšť Hlavnej stanici v Bratislave | Foto: TASR

Na stanici zároveň funguje aj nový podchod pre cestujúcich s výťahmi na každé nástupište a s prípravami finišuje podľa ministerstva dopravy aj priestor pre mamičky s deťmi, takzvaný detský salónik.

FOTO a VIDEO: Zabudnite na Nivy v Bratislave. Úplne sa menia. Boli sme sa tam pozrieť pár hodín pred uzavretím

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru