Jednou vetou

Hlavné mesto mrzí rozhodnutie v kauze Pečnianskeho lesa

Ilustračné foto

Foto: TASR

Hlavné mesto mrzí rozhodnutie v kauze Pečnianskeho lesa. Predpokladá, že štátny podnik Lesy SR využije proti rozhodnutiu opravné prostriedky a spor bude pokračovať.

„Považujeme za mimoriadne dôležité, aby status a funkčnosť tohto chráneného územia zostali zachované. Chránený areál Pečniansky les má pre mesto Bratislava strategický význam z viacerých hľadísk,“ uviedol v stanovisku pre TASR hovorca mesta Peter Bubla.

Poukazuje na to, že Pečniansky les je jedinečným priestorom vzácneho lužného lesa zasahujúci priamo do centra hlavného mesta. Tým má „obrovský“ rekreačný potenciál pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. „V neposlednom rade sa v Pečnianskom lese nachádza pre mesto strategický zdroj pitnej podzemnej vody,“ podotkol Bubla.

Inaugurácia prezidentky obmedzí dopravu v centre Bratislavy

Štátny podnik Lesy SR ako žalobca vo štvrtok po druhý raz neuspel na Okresnom súde (OS) Bratislava II v spore o bratislavský Pečniansky les. Žalovaným bolo občianske združenie (OZ) Človek a strom a predmetom dlhoročného civilného sporu bola zámenná zmluva medzi oboma stranami z roku 2009.

„Súd sa nestotožnil s tvrdením žalobcov jedna a dva. Neprimerané právne úkony nemajú za následok neplatnosť zmluvy. Súd vychádzal zo zákona o lesoch,“ uviedla v zdôvodnení verdiktu sudkyňa OS BA II, ktorá vo štvrtok vyhlásila dokazovanie za ukončené.

Vieme prví: Viskupič si už vybral medzi Bratislavskou župou a parlamentom

Spor sa týka výmeny pozemkov pod Pečnianskym lesom za pozemky v Šiatorskej Bukovinke. K výmene došlo medzi štátnym podnikom Lesy Slovenskej republiky a občianskym združením Človek a strom. Štátny podnik v tomto prípade namieta, že hodnota zamieňaných pozemkov štátu je nepomerne vyššia oproti zamieňaným pozemkom združenia. Zmluva však bola podľa združenia uzatvorená v súlade s platnými právnymi predpismi, preto považuje žalobu za nedôvodnú.

Pečniansky les sa nachádza na petržalskom brehu Dunaja, rovno oproti parlamentu a Bratislavskému hradu. Je súčasťou územia európskeho významu Bratislavské luhy a predstavuje časť súvislých lužných lesov medzi Bratislavou a Viedňou. Hlavné mesto v druhej polovici apríla uviedlo, že pozorne sleduje tento proces.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru