Jednou vetou

Hlavne.sk rozhýbalo kompetentných na župe

Zľava: Bývalý župan BSK Pavol Frešo, mestská poslankyňa Zdenka Zaťovičová a starosta Dúbravky Martin Zaťovič

koláž hlavne.sk

Najprv tvrdili, že je všetko v poriadku a teraz sa predsa len budú musieť na vec bližšie pozrieť. Redakcia hlavne.sk začiatkom týždňa informovala o podozreniach zo šafárenia na bratislavskej župe (BSK) za čias Pavla Freša. Manželka vtedajšieho vicežupana Martina Zaťoviča, Zdenka Zaťovičová bola zamestnankyňou BSK, pričom sa nemusela sa hlásiť v práci no poberala plat. Po tom ako nekonal župan Juraj Droba, začal konať hlavný kontrolór BSK!

Informácie o možnom zneužívaní verejných zdrojov na bratislavskej župe (BSK), ktoré sme priniesli, kompetentných rozhýbali. Zdenka Zaťovičová pôsobila na pozícii referent – metodik a mala mať výnimku z evidencie dochádzky na pracovisko. Tú jej udelil ešte v roku 2015 vtedajší župan Pavol Frešo (SDKÚ-DS), ktorý v tom období okrem Zaťovičovej šéfoval aj jej manželovi Martinovi v strane i ako vicežupanovi na BSK.

Pôvodne si dali čas do júna

Keď sme oslovili k pripravovanej téme samotného kontrolóra Bratislavského samosprávneho kraja Štefana Marušáka, ten nám odpovedal, že sa riadi harmonogramom a veci sa môže ujať najskôr v júni. Upozornil však, že zasiahnuť mohol samotný župan Juraj Droba, ktorého tlačové oddelenie sme s touto témou kontaktovali ešte vo februári 2018. Ten má totiž priamo vo svojej kancelárii na operatívne riešenie podnetov a podozrení oddelenie vnútorného auditu.

Budú musieť konať hneď

„Po schválení plánu kontrol zastupiteľstvom BSK môžem priebežne podľa uvoľnených personálnych kapacít útvaru hlavného kontrolóra začať predmetnú kontrolu. Z dôvodu operatívnosti riešenia Vášho podnetu doručeného e-mailom ho postupujem na prešetrenie oddeleniu vnútorného auditu BSK a správa z kontroly bude zaslaná na ďalšie konanie kompetentným orgánom.“ reagoval v písomnom stanovisku 13. 4. 2018 Štefan Marušák, hlavný kontrolór BSK.

Aktualizované: Podporovatelia bratislavského župana krútia hlavami

Na čo by sa mali Drobovi úradníci zamerať a pýtať?

  • Prečo mala Zdenka Zaťovičová ako jediná referentka – metodička udelenú výnimku na dochádzku v rámci elektronického systému?
  • Aké úlohy plnila pani Zaťovičová do augusta 2015?
  • Aké úlohy plnila od augusta 2015 do konca roka 2017, keď musela prácu vykonávať mimo úrad BSK?
  • Aké úlohy a činnosti pravidelne vykonávala pani Zaťovičová pre BSK v bratislavskej Dúbravke?
  • Poradil Pavol Frešo súčasnému županovi generálne zrušenie výnimiek na dochádzku? (Frešo do konca marca 2018 radil Drobovi)
  • Vysvetlil Pavol Frešo súčasnému županovi Jurajovi Drobovi udelenie výnimky pani Zaťovičovej?
  • Koľko referentov/tiek – metodikov/čiek pracovalo na útvare s pani Zaťovičovou?
  • Ako vnímala udelenie takejto výnimky priama nadriadená pani Zaťovičovej?

O ďalšom vývoji celej kauzy Vás budeme informovať.

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru