Jednou vetou

Hoci je suvenírová bankovka Múzea SNP vypredaná, stále je o ňu záujem

Predávať ju začnú v utorok 8. mája v dopoludňajších hodinách. Zamestnanci múzea predpokladajú, že bude o ňu enormný záujem. V Banskej Bystrici 7. mája 2018

foto: TASR

Až tisíc kusov prvej slovenskej 0 Euro Souvenir bankovky, ktorú vydalo Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici, bolo rozoslaných na základe e-mailových objednávok po Slovensku a do Českej republiky. Záujem bol enormný, na múzeum sa obrátilo viac ako 2500 žiadateľov, no vyhovieť mohlo len 350. TASR o tom v stredu informoval Dalibor Lesník z marketingu Múzea SNP.

„Žiadateľov zo Slovenska a Česka sme ‚zrovnoprávnili‘ s tými, ktorí 8. mája osobne prišli do areálu Pamätníka SNP a zakúpili si maximálne tri bankovky. Žiadateľom, ktorí nás kontaktovali e-mailovou formou, sme vyhoveli podľa poradia, v akom objednávky prichádzali. Ostatné zostanú nevybavené,“ konštatoval Lesník s tým, že aj dva týždne po uvedení a vypredaní 0 Euro Souvenir bankovky im stále prichádzajú žiadosti.

„Vzhľadom na veľký záujem verejnosti na Slovensku i v zahraničí Múzeum SNP plánuje vydať aj ďalšie edície bankoviek. Zberatelia a návštevníci sa tak môžu tešiť na ucelenú zbierku jednotlivých limitovaných edícií,“ dodal Lesník.

Toto je originálny suvenír zo Slovenska: špeciálne eurobankovky

Suvenírová bankovka s motívom Pamätníka SNP, v popredí s tankom LT vz. 38, ktorý úspešne zasahoval do bojov počas SNP, je vytlačená na pravom eurobankovkovom papieri. Je doplnená o mnohé ochranné prvky používané na skutočných bankovkách, medzi ktoré patria vodoznak, sútlačová značka, ochranný pásik, mikrotext, UV ochranné prvky, dotykové značky pre nevidiacich, hologram a ďalšie. Každá je tak, ako bežné eurobankovky jedinečná vďaka svojmu číslovaniu.

Múzeum SNP ju vydalo v limitovanom náklade 5000 kusov, z ktorých sa 3000 vypredalo 8. mája pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom za rekordný čas dve hodiny pätnásť minút. Ďalších 1000 kusov bolo určených pre zahraničný trh.

Vydávanie oficiálnych Euro Souvenir bankoviek, na ktorých sú zobrazované najznámejšie kultúrne a historické pamiatky či turisticky zaujímavé lokality jednotlivých krajín, sa začalo v roku 2015 vo Francúzsku.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru