Jednou vetou

Hodinová veža Trenčianskeho hradu by mohla byť prístupná aj verejnosti

Hodinová veža Trenčianskeho hradu

zdroj: tsk.sk

Hodinová (Matejova) veža patrí medzi najstaršie stavby dolného nádvoria Trenčianskeho hradu. Je šesťposchodová a vznikla na začiatku 14. storočia. Pre návštevníkov ostáva uzavretá. To by mal zmeniť projekt, ktorý Trenčiansky samosprávny kraj podal na Ministerstvo kultúry.

V súčasnosti je veža pre návštevníkov hradu neprístupná, potrebuje totiž rekonštrukciu. „Trenčiansky samosprávny kraj sa rozhodol reagovať na výzvu Ministerstva kultúry a vypracovať projekt v súlade s legislatívou o ochrane pamiatkového fondu na obnovu Matejovej veže i priľahlých hradieb. V prípade, že bude projekt úspešný, stane sa hodinová veža ďalšou významnou pamiatkou, ktorú si verejnosť bude môcť pozrieť v rámci návštevy Trenčianskeho hradu, vysvetlila Martina Lamačková, vedúca Odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK. Hlavným účelom projektu je zachovanie významných artefaktov kultúrneho dedičstva, ktoré sú súčasťou jednej z najvýznamnejších národných pamiatok na Slovensku – hradu Matúša Čáka, a tiež využiť zrekonštruované priestory veže pre účely muzeálnych expozícií.

Aj keď je turistom známejšia Matúšova veža, ktorá je najvyšším bodom hradu, ponúknuť má čo aj šesť poschodová Matejova veža. Náklady na jej sprístupnenie pre návštevníkov hradu sa môžuvyšplhať až na takmer 640-tisíc eur s tým, že Trenčiansky samosprávny kraj na práce vyčlenil takmer 32-tisíc eur z vlastných zdrojov. Zvyšné finančné prostriedky by mal v prípade schválenia projektu poskytnúť rezort kultúry. Či bude projekt úspešný, bude známe v máji.

TSK SK

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava