Jednou vetou

Hodnotili transparentnosť krajov. Bratislavský župan Droba má čo robiť

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba

foto: TASR, archív

Najväčšie zlepšenie transparentnosti zaznamenal Košický kraj, z ôsmeho miesta sa posunul na tretie

Trenčianska župa je najtransparentnejšou na Slovensku, naopak, najmenej transparentnou je tá bratislavská.

Vo svojom rebríčku transparentnosti žúp za rok 2020 to uviedla mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá každoročne zostavuje takéto hodnotenie.

Toto všetko o tom rozhodlo

Mimovládka v ňom vyhodnocovala 11 kategórií ako napríklad sprístupňovanie informácií verejnosti, účasť verejnosti na rozhodovaní žúp, používanie financií a verejného obstarávania, predaj a prenájom župného majetku či udeľovanie grantov a dotácií zo strany žúp.

Percentuálne vyhodnotenie jednotlivých kategórií sa následne premietlo do výslednej známky. Trenčianska župa získala ako jediná výslednú známku A s celkovým hodnotením transparentnosti na úrovni 77 percent.

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška | Foto: TASR

 

Na druhom mieste sa umiestnila banskobystrická župa, ktorá dosiahla známku B (68 percent). Najväčším skokanom rebríčka sa stala košická župa, ktorá sa v roku 2019 umiestnila na poslednom, teda ôsmom mieste. V rebríčku 2020 však skončila ako tretia so známkou B (66 percent).

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter | Foto: TASR

 

Boj s korupciou a zverejňovanie informácií

Podľa TIS prijal Košický samosprávny kraj za uplynulý rok viacero protikorupčných opatrení a začal tak zverejňovať väčšie množstvo informácií. Známku B získali aj trnavská župa (65 percent) a žilinská župa (63 percent). Práve hodnota 63 percent transparentnosti predstavovala rebríčkový priemer.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka | Foto: TASR

 

Známku B získali prešovská župa s 58-percentnou transparentnosťou a nitrianska župa, ktorej transparentnosť dosiahla 56 percent. Nitriansky samosprávny kraj zaznamenal počas uplynulého roka najvýraznejšie zhoršenie, keď v uvedenom rebríčku klesol o štyri miesta.

Najhoršie skončil Bratislavský kraj

Najmenej transparentnou župou je podľa TIS bratislavská župa.

TIS vysvetľuje, že zhoršenie môže súvisieť aj so zmenami vykonanými na internetovej stránke župy, vďaka ktorej množstvo odkazov na stránke nefunguje a množstvo údajov, ku ktorým by mala mať verejnosť prístup na internetovej stránke samosprávneho kraja, chýba.

Bratislavská župa získala celkové hodnotenie C+ pri 54-percentnej transparentnosti župy.

Nozvolený župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a jeho predchodca Pavol Frešo, december 2017 | Foto: TASR

 

Transparency International Slovensko je nezisková mimovládna organizácia založená v roku 1998 so sídlom v Bratislave. Patrí k celosvetovému protikorupčnému hnutiu Transparency International s pobočkami vo viac než sto krajinách sveta.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru