Jednou vetou

Horskí záchranári pomáhali vo Vysokých Tatrách maďarskej horolezkyni

Ilustračné foto

foto: TASR

Horská záchranná služba (HZS) pomáhala v nedeľu (4.11.) maďarskej horolezkyni vo Vysokých Tatrách, ktorá spadla z hrebeňa Litvorového štítu smerom do Kačacej doliny.

Ako na svojej webovej stránke informuje HZS, žena si po páde niekoľko desiatok metrov podľa dostupných informácií vážne poranila hlavu, nohy a zranenia utrpela aj na rukách. O súčinnosť požiadali aj posádku leteckých záchranárov, ktorá na palubu vzala horského záchranára a spoločne leteli na miesto nehody.

Pre silný vietor sa však vrtuľník k zranenej nemohol priblížiť, horského záchranára preto vysadil na hrebeni, kde neskôr postupne vyložil aj ďalších piatich záchranárov s potrebným materiálom. „K zranenej 52-ročnej žene postupovali v exponovanom teréne. Poskytli jej neodkladnú zdravotnú starostlivosť, medikamentóznu liečbu a za pomoci lanovej techniky ju vytiahli na hrebeň,“ uvádza sa na stránke s tým, že poveternostné podmienky leteckým záchranárom ani teraz nedovolili evakuáciu za pomoci vrtuľníka.

Mladíka, ktorý mal útočiť sekerou v Kotešovej, vzal súd do väzby

„Záchranári HZS preto začali mimoriadne náročný transport smerom do Velickej doliny. Zo Starého Smokovca im odišla na pomoc druhá skupina záchranárov. Počas transportu používali rôzne lanové techniky, v náročných podmienkach a tme vykonali spust so zranenou horolezkyňou v dĺžke takmer 300 metrov,“ opisuje HZS s tým, že spod steny ju transportovali náročným sutinovým terénom k chodníku a následne k Sliezskemu domu, kde ju vo vážnom stave odovzdali privolanej posádke rýchlej lekárskej pomoci na prevoz do nemocnice.

Záchranná akcia trvala od obedňajších hodín do 23.00 h, kedy sa horskí záchranári vrátili na základňu. „Celkovo sa na nej zúčastnilo 15 profesionálnych a päť dobrovoľných záchranárov HZS z Oblastných stredísk Vysoké Tatry a Slovenský raj,“ informuje web.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru