Ján Hrčka: Má kandidát na starostu Petržalky problém s výberovými konaniami?

Ján Hrčka

autorská koláž hlavne.sk, facebook JH

Zaujímavé! Transparentnosť je u favorita na post starostu najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka Jána Hrčku (SaS, NOVA, KDH, OKS, Sme rodina) slovo, ktoré používa mimoriadne často. Ján Hrčka kritizuje rodinkárstvo a korupciu. Podľa jeho protikandidáta Olivera Kríža mal Hrčka robiť netrasparentné nákupy aj s Richardom Sulíkom počas pôsobenia v mestskej organizácii na odvoz a likvidáciu odpadu (OLO). Bez výberového konania, po ktorom volal v prípade iných sa stal aj prednostom úradu v Karlovej Vsi.

Premiér Pellegrini odporúča Košičanom voliť Petruška. Rozhodli skúsenosti a prax

V pondelkovej debate TA3 Téma dňa moderátor položil J. Hrčkovi otázku: „Viac ako Petržalke ste sa venovali v poslednom volebnom období Karlovej Vsi, kde ste pôsobili ako prednosta. Vybrala Vás bez výberového konania súčasná starostka Dana Čahojová. Je to podľa vás správny postoj?“

Ján Hrčka v tom problém nevidí: „Prednosta je pravá ruka. To je ako keby ste manželku vyberali v transparentnom výberovom konaní. Možno tá, ktorá vám vyjde, vám nevyhovuje.“ Otázka voľby druhého najsilnejšieho funkcionára mestskej časti je podľa J.Hrčku založená hlavne na dôvere medzi starostom a prednostom.

V komunálnych voľbách môže voliť deväť väzňov

Je pravda, že zákon nijako neupravuje výber na pozíciu prednostu, či sa prijíma do zamestnania na základe vonkajšieho či vnútorného výberového konania, alebo jednoducho menovaním do funkcie zo strany primátora či prednostu. Expert na samosprávu Michal Kaliňák tvrdí, že skôr ide o to, ako si to dokáže upraviť samospráva.

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

Jánovi Hrčkovi sa tiež vyčíta, že nenakupovali dochádzkový a prístupový systém na Úrade cez výberové konanie. „Bola to zákazka za 3000 eur, robil sa prieskum trhu, bolo oslovených 6-7 firiem, ponuky prišli od piatich. Bola tam robená aj kontrola, prebehlo to v zmysle zákona,“ uviedol Ján Hrčka.

Pochybnú transparentnosť ale v diskusii na TA3 vytkol Jánovi Hrčkovi jeho rival o post miesta starostu Oliver Kríž. Keď moderátor vytkol Krížovi, že zastáva funkciu podpredsedu mestskej spoločnosti OLO, kde je členom predstavenstva jeho bratranec Tomáš Mikus, Kríž vyhlásil:

„OLO robí na všetky nákupy verejné obstarávania.  Za bačovania pána Achimského ktorého tam chcel udržať pán Hrčka alebo dokonca za pána Sulíka sa nerobili verejné obstarávania na nič. Toto volebné obdobie robí OLO na všetko výberové konania. Ak sa objavili podozrenia, robíme kontrolu – je tam NKÚ aj Úrad pre verejné obstarávanie. OLO robí najlepší hospodársky výsledok za celú históriu. Má obrat približne 28 miliónov ročne a zisk robí 4 milióny a väčšinu z týchto peňazí odovzdá mestu ako dividendu.“

Ján Hrčka na Achimského riadenie bez výberových konaní nereagoval… Skonštatoval len, že “OLO má najlepšie hospodárske výsledky, lebo prestalo splácať úver, ktorý malo zobratý. A to viete, že keď prestanete splácať úver, tak vám tá suma, ktorú splácate, ostane a potom sa objaví v hospodárskom výsledku. Len na to nemá vplyv hospodárenie.“

Ján Hrčka pôsobil ako prednosta od decembra 2014 do júla 2017. Za vykonávanie funkcie dostával vyše 1 284 eur čistého, plus ako poslanec ďalších 600 eur v hrubom. Pri odchode dostal v júni 2017 čistý plat 4014,80 eur, plus iné 225,92 eur, plus ako poslanec pravidelných 636 eur v hrubom.

Chcete dostávať od nás pravidelne novinky? Prihláste sa na bezplatný Newsletter a tie najlepšie články za posledný týždeň budú chodiť priamo na Váš e-mail

Môže vás zaujímať

Pri rozsiahlom požiari lesa v Kravanoch zasahujú desiatky hasičov