Jednou vetou

Jarné zážitky v Bratislave: Toto všetko ponúka hlavné mesto

V Bratislave sa dá počas jari zažiť veľa

autorská koláž hlavne.sk, Facebook, TASR, stresnesubstraty.sk

Bratislava sa na jar mení a dostáva nový nádych. Dunaj ožíva plavbami, historické centrum sa hemží ľuďmi vychutnávajúcimi si prvé slnečné lúče, mestské parky začínajú zelenieť. Prinášame vám desať najkrajších zážitkov, aké môžete počas jari prežiť len v hlavnom meste Slovenska.

FOTO: Jar v parlamente. Odborníčka zhodnotila naše poslankyne

PREHLIADKY BRATISLAVY

Jarné počasie je ideálne na využitie organizovaných prehliadok, vďaka ktorým sa o meste dá dozvedieť omnoho viac. Mesto ponúka historické prehliadky, cyklotúry, vínne cesty, pešie prehliadky, večerné a rôzne tematické prehliadky. Hlavné mesto sa dá navyše pohodlne pozrieť aj z vláčika Prešporáčika.

Bratislava – Staré Mesto | Foto: slovakia.travel.sk

Dôkaz zmŕtvychvstania alebo stredoveký podvrh? Názory na Turínske plátno sú rôzne

ZOO

Bratislavská zoologická záhrada je ideálna voľba pre celú rodinu. Na ploche 96 hektárov žije 178 druhov zvierat. Vidieť tu možno šelmy, zebry, žirafy, pavilón primátov, nový výbeh pre vlky eurázijské, jazerá, kde sú plameniaky a pelikány a mnoho ďalšieho. ZOO tiež organizuje rôzne podujatia a programy. Od 1. apríla je ZOO otvorená od 10:00 do 18:00.

Leopard cejlónsky v bratislavskej ZOO | Foto: TASR - Jakub Kotian

Vieme prečo Čaputová vyhodila ochrankára

PLAVBY PO DUNAJI

Trasa lode, ktorá sa plaví po Dunaji smerom k zrúcaninám hradu Devín a sútoku riek Dunaja a Moravy, ponúka napríklad pohľady na historickú časť Bratislavy a jej nábrežie, ako aj Bratislavský hrad či Nový most a Most Lafranconi. Počas sezóny premáva od 23. apríla denne okrem pondelka.

Plavba loďou po Dunaji | Foto: TASR

FOTO: Vyberal fáro pre svoju princeznú. Pozrite sa, kde sme stretli úspešného Kaliho

KULTÚRNE ZÁŽITKY

Aj počas jari je možné v Slovenskom národnom divadle či v Slovenskej filharmónii vidieť množstvo predstavení. Či už je to slávny balet Labutie jazero, milostný príbeh Rómeo a Júlia alebo opera Bohéma od Pucciniho. V ponuke sú aj mimoriadne koncerty pod názvom Melódie k filmom, ktoré predstavia hudby z filmov ako Exodus, Vtedy na Západe, Drakula či Gladiátor.

Budova Slovenského národného divadla v Bratislave | Foto: TASR

Bravčové mäso bude drahšie. O koľko si zaň priplatíme?

BICYKLOVANIE

Bratislava ponúka tematické cyklotúry, na ktorých sa dá spoznať história mesta, ale aj trasy pre náročnejších. Popri Dunaji vedie viacero cyklistických trás, ktoré spájajú slovenskú metropolu so susedným Rakúskom, Maďarskom či Českou republikou. Pri individuálnych cyklotúrach je možné si bicykel zapožičať a od minulého roka funguje v meste nová služba zdieľaných bicyklov takzvaný bikesharing.

Od minulého roka funguje v hlavnom meste nová služba zdieľaných bicyklov takzvaný bikesharing | Foto: FB

FOTO: Prišla jar. Plnými dúškami si ju vychutnávajú aj naše celebrity

BOTANICKÁ ZÁHRADA

V bratislavskej Botanickej záhrade, ktorá bola prvou svojho druhu na Slovensku, môžu návštevníci približne na rozlohe sedem a pol hektára nájsť päťtisíc najmä cudzokrajných druhov rastlín, 150 druhov vyšľachtených ruží, tropické a subtropické rastliny, kaktusy, palmy a veľa ďalšieho. Otvorená je od 1. apríla každý deň od 9:00 do 18:00.

Botanická záhrada v Bratislave | Foto: uniba

Andy show: Zohnať luxusné tepláky ku Ferrari je celkom problém

PARKY

V meste je viacero parkov, medzi najznámejšie rekreačné lokality patrí Železná studienka, ktorá je súčasťou Bratislavského lesoparku. Obľúbeným je aj verejný park Sad Janka Kráľa, ktorý leží na petržalskom brehu Dunaja. Je najstarším verejným parkom v strednej Európe. Horský park vznikol na západnom okraji mesta v roku 1868 a dnes k nemu neodmysliteľne patrí aj historická Horáreň. Na jar netreba vynechať ani barokovú záhradu Bratislavského hradu, ktorú navrhli podľa historických podkladov.

Baroková záhrada na Bratislavskom hrade | Foto: TASR

Hlavné mesto bude investovať. Na toto pôjdu milióny!

TRH-PIAC-MARKT

Každú sobotu sa v Starej tržnici na Námestí SNP koná trh sezónnych potravín pod názvom TRH-PIAC-MARKT. Potraviny vypestovali a vyrobili malovýrobcovia z okolia Bratislavy, no ľudia tu nájdu aj špeciality z iných krajín. Otvorený je od 10:00 do 15:00.

TRH-PIAC-MARKT v Starej tržnici | Foto: Stará tržnica

VIDEO: Takto ste Bratislavu asi nevideli. Pamätáte si, ako vyzerala kedysi?

VEĽKÁ NOC V BRATISLAVE

Tradičné sviatky jari ponúkajú v hlavnom meste miestne veľkonočné trhy, workshopy ľudového tanca, detské folklórne súbory a veľkonočné zvyky. Nechýba ani regionálna gastronómia, vína či lokálne remeselné pivovary.

Veľkonočné trhy v Bratislave | Foto: TASR - Martin Baumann

FOTO: Čo nájdete v rozšírenom komplexe Eurovea?

ADRENALÍNOVÝ ZÁŽITOK

Milovníci adrenalínu si na jar môžu vyskúšať zoskok do prázdna. Pri kyvadlovom zoskoku z Mosta Lanfranconi je možné zažiť 19-metrový voľný pád a stav bez tiaže. Je to len jedna z mnohých športových atrakcií, ktoré má hlavné mesto k dispozícii.

Kyvadlový skok z Mosta Lafranconi | Foto: Adrenaline-Bratislava

Bratislava chystá pre ľudí MHD zadarmo. S čím to súvisí?

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma