Jednou vetou

Kalavská sa stretne s generálnym riaditeľom košickej nemocnice

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

foto: TASR

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) absolvuje osobný rozhovor s generálnym riaditeľom Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach, v ktorej pacient zomrel po nesprávne podanej transfúzii krvi. Uviedla to v utorok po rokovaní vlády.

„Taktiež som požiadala, aby bol na túto kliniku daný zvýšený dohľad a riaditeľka úradu pre podriadené organizácie je požiadaná, aby si so všetkými riaditeľmi nemocníc prešla bezpečnosť pacienta na klinikách,“ dodala ministerka.

Pacient v košickej nemocnici zomrel po nesprávne podanej transfúzii krvi

Nesprávne podanú transfúziu Kalavská považuje za personálne zlyhanie. Verí však, že podobným prípadom pomôže predchádzať novela zákona, podľa ktorej bude každý poskytovateľ ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta. „Treba však povedať, že tu spravil chybu človek, čomu sa nikdy na 100 percent vyhnúť nedá,“ zdôraznila.

Nemocnica pochybenie personálu z marca potvrdila. Podľa informácií  išlo o 51-ročného pacienta, ktorý podstúpil zákrok na II. chirurgickej klinike. Prípadom sa zaoberá polícia aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru