Jednou vetou

Kam cez víkend? Tradičná otázka na konci týždňa, aj odpoveď nájdete tradične u nás

fotokoláž: hlavne.sk
Špargľové dni, Jarné Bratislavské jazzové dni,  Za vínom do Šenkvíc, Pečenie tradičných koláčikov, či Slávnostné otvorenie turistickej sezóny vlaku Záhoráčik. Program tohto víkendu osloví naozaj každého.

Cez víkend bude síce veľmi teplo (27-29 st.C), ale zároveň aj pod mrakom a kde-tu postraší dážď. Preto sme víkendové tipy umiestnili pod strechu. Nech sa páči, môžete si vybrať.

Vláčik Záhoráčik

Turistickým vláčikom sa odveziete už túto sobotu. Turistov bude voziť až do 14.októbra a počas víkendov a sviatkov bude spájať najzápadnejšiu obec na Slovensku Záhorskú Ves s Plaveckým Podhradím, s prípojmi z a do Bratislavy aj prepravou bicyklov. „V prevádzkových dňoch bude premávať 3× za deň. Na trati platia cestovné preukazy Bratislavskej integrovanej dopravy (BID), okrem poplatkov za prevoz bicyklov, ako aj zľavová turistická karta Bratislava CARD City & Region,“ informovala vedúca masmediálneho oddelenia BSK Veronika Beňadiková.

Špargľové dni 2018

Za vínom do Šenkvíc

Ľubovniansky hrad otvára svoje brány

Letnú turistickú sezónu ótvárajú na Ľubovnianskom hrade aj v skanzene túto nedeľu. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý program, v ktorom vystúpi Skupina historického šermu Bojník z Bojníc, Sokoliari sv. Bavona zo Štiavnických Baní a nebude chýbať ani dobová hudba. Program bude venovaný  mobilizácii a výcviku vojakov do armády za čias poľského kráľa Jána III. Sobieskeho, ktorý viedol svoje vojsko do boja pri Viedni. V skanzene sa môžu návštevníci tešiť na ukážky remesiel, gazdovský dvor a tiež máme pripravený malý detský kútik.

Ľubovniansky skanzen a Ľubovniansky hrad, foto: Mária Kašiarová

Slávnostné otvorenie hradu Strečno

Túto nedeľu sa začína na hrade Strečno letná sezóna. Tešiť sa môžete na bohatý program v Stredovekej dedine Paseka, na hradných hradbách, ale aj v samotnom hrade. Tam môžete ochutnať stredovekú kuchyňu, vyskúšať si lukostreľbu a príbeh o svojom živote Vám rozpovie samotná Žofia Bosniaková.

Príďte otvoriť sezónu na hrad Strečno a užiť si deň so Žofiou Bosniakovou, najznámejšou majiteľkou hradu.

Otváranie fontán v Bardejove

Gypsy Kings v Bratislave

Vyrastali v meste Arles, kde Vincent van Gogh vytvoril niekoľko svojich pozoruhodných diel. Prvé vystúpenia absolvovali v uliciach miest a dotiahli to do Royal Albert Hall v Londýne, Radio City v New Yorku, Greek Theater in L.A. a na ďalšie významné miesta. Nehovoriac o ich spoluprácach s Joan Baez, Ziggy Marleym, Francis Cabrel a inými. Gipsy Kings ešte aj dnes ostávajú vo svojej tvorbe verní mixu flamenca, latina, rumby, popu a vlastného zvuku. Už 30. apríla prinesú do Bratislavy svoju novú show  pod názvom The Original Gypsies from Camargue.

Ilustračný obrázok: promusic.sk

V Bratislave si cez víkend môžete pozrieť aj autosalón, len sa na to pozrite TU

Múzeum masiek

Pozývame vás aj do jedinečného múzea v malej dedinke Lišov v okrese Krupina. Nájdete tu asi 400 masiek z celého sveta.

foto: TASR

Galériu masiek otvorili vlani v lete v jednom z pôvodných dedinských domov, zbierka sa však každým mesiacom rozrastá. „Naposledy vo februári sme si priniesli zo Slovinska fašiangovú masku kurenta, ktorá je typickou slovinskou maskou,“ povedal Jakub Dvorský, ktorý galériu spravuje.

foto: TASR

Ošemnasti jarni jurmarok

Začína sa dnes ( 27.4 ). Podvečer sa návštevníci jarmoku môžu tešiť na vystúpenia umelcov.  O 18. hodine vystúpi na tribúne pri mestskom úrade skupina MASSRIOT BAND s Robom Šimkom. Bodku za piatkovým programom urobí známa slovenská skupina VIDIEK, tá vystúpi na tribúne o 19. hodine.

sobotu predpoludním  bude okrem jarmoku ešte jedno významné podujatie –  50. výročie obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu. Zúčastní sa ho aj arcibiskup Cyril Vasiľ.

Popoludní pozývame na futbalový, v tejto sezóne predposledný domáci zápas. MFK Zemplín na domácej pôde privíta Senicu.

Jarmočný program bude na tribúne pokračovať vystúpením skupín. Začína sa o 16. hodine skupinou BOMBA BAND, pokračovať bude skupina BASTA FIDLI a záver bude patriť koncertu tanečnej skupiny S.U.A.D. band.

foto: vcelymed.eu.sk

Nedeľa je vyhradená pre športové podujatia. Čaká vás Podvihorlatský maratón, Michalovský polmaratón a Polmaratónska štafeta. Na tieto preteky, ktoré majú veľmi dobrý ohlas po celom Slovensku, prichádza každý rok viac bežcov. Na tohtoročnom, už 34. ročníku, sa očakáva účasť 400 bežcov. A v nedeľu ste pozvaní aj na ďalšiu atraktívnu udalosť. Na ihrisku v Základnej škole na Ulici okružnej sa odohrá futbalový zápas medzi starými pánmi Michaloviec a Košíc.

Pondelok je už síce pracovný deň, no organiztri vás pozývajú na tradičné Stavanie mája. Začína sa o 17. hodine na námestí pred mestským úradom, účinkuje Folklórny súbor Zemplín.

V utorok 1. mája tu bude súťaž v rybolove v jazierku Baňa. Ide o 12. ročník tohto podujatia, na ktorom sa predvedú so svojimi schopnosťami v love rýb predovšetkým detičky a Mestská organizácia rybárskeho zväzu ponúka rybie špeciality. Prvomájový sviatok je však v meste neodmysliteľne spätý ešte s jednou akciou – súťaž v parkúrovom skákaní – Jarná cena Michaloviec.

Oplatí sa navštíviť aj Dolné Rakúsko

Dolnorakúsky región je aj v tomto roku miestom, kde sa konajú skvelé výstavy či festivaly, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť. Dve zaujímavé výstavy prebiehajú už od marca – dozviete sa na nich, kam siahajú korene nášho jedálnička a o historických rozdieloch východných a západných krajín.

foto: dolne-rakusko.info

V záhradnom mestečku Tulln objavíte od mája krásu zelených umeleckých diel.

foto: dolne-rakusko.info

Galéria mladých

Na záver ešte jedna pozvánka do novootvorenej Galérie mladých v podkroví Mirbachovho paláca v Bratislave.

 

Môže vás zaujímať

Spustenie Dúbravsko-Karloveskej radiály je otázkou najbližších týždňov