Jednou vetou

Kam, že kam cez víkend? No sem, že sem – vyberte si z našej ponuky

Víkendové tipy posielajte na redakcia@hlavne.sk

fotokoláž hlavne.sk

Dodržiavajte pitný režim, asi tým začneme tipy na druhý júnový víkend. Podľa meteorológov má byť v sobotu a nedeľu teplo, polodusno až pridusno. Miestami prehánky alebo búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Najvyššia denná teplota 26 až 31. Kto sa neplánuje hodiť do vody, pretože kde-tu už kúpaliská otvorili, môže si vybrať niečo na súši. Tu je zopár našich tipov. Inak najbližšie radi napíšeme aj o akcii vo vašom okolí, ak nám dáte vedieť. Ozaj a pekný víkend želáme.

Všetko najlepšie, archivári!

Kto sa rád vŕta v minulosti a histórii, príde si na svoje v Trnave. Štátny archív v Trnave na Štefánikovej 7 usporiadal Deň otvorených dverí. Ten sa bude niesť v znamení 780. výročia udelenia mestských výsad Trnave, ako aj v duchu ďalších osmičkových výročí (1848, 1918, 1948, 1968), ktoré, samozrejme, trnavskí archivári predstavia vo vzťahu k samotnému mestu Trnava.

Hviezdne outfity inak – pozrite sa, toto by ste zvládli doma tiež!

Na výstave s názvom Trnava – osmičkový príbeh bude hlavným tohoročným lákadlom originál listiny Bela IV. z roku 1238, ktorou panovník Trnave udelil výsady slobodného kráľovského mesta. Je to najstarší archívny dokument uchovaný v Štátnom archíve v Trnave a zároveň najstaršia listina svojho druhu na Slovensku. A nezabudnite pracovníkom zaželať všetko najlepšie – je totiž Medzinárodný deň archivárov. 

Štátny archív v Trnave organizuje DOD 2018

Stretnutie „baloňákov“

Balónová fiesta tohto roku oslavuje 25 rokov a v Košiciach na to poslúži areál Technickej Univerzity. Na jeho baseballovom ihrisku budú prebiehať štarty balónov, poobede vždy o 18:30. Areál však bude fungovať už od 17:00 – v piknikovej zóne pod stromami hneď oproti štartovisku nájdete každý deň aktivity pre malých aj veľkých a v občerstvovacej zóne si môžete posedieť pri hudbe s kávičkou či studeným drinkom a sledovať prípravu a štarty balónov.

Známe osobnosti pomáhali, medzi nimi aj úspešná modelka. Poznáte ju?

Kto vydrží až do večera, dočká sa premietania letného kina. Ideálne si na večer priniesť kabát – baloňák, ale aj osvedčená mikina nebude na škodu 🙂 Príjemný let a šťastné pristátie želáme!

Košice ako na dlani: Takýto výhľad zažijete jedine z balóna foto: facebook

Poriadne šable a kus stredoveku

Návrat do minulosti je na programe v Banskej Štiavnici. Pri jazere Počúvadlo sa uskutoční podujatie Budenie sitnianskych rytierov. Zakliatych sitnianskych rytierov sa všetci pokúsia prebudiť počas podujatia, ktoré sa bude konať 9.6.2018.

24 pravidiel ako sa chrániť pred alergiami

Pripravené sú šermiarske ukážky, žongléri, kúzelník, dobové kostýmy, tanečné vystúpenia a podobné atrakcie zo stredoveku. V pláne je veselica ako kedysi, bez mobilov a internetu. Síce je to budenie sitnianskych rytierov, tak snáď sa nepreberú aj medvede. Ak sa objavia, treba ich poslať naspäť do lesa, nikto ich nevolal.

Toto sa kedysi nosilo miesto šiltovky na hlave, ilustračné foto: facebook

Tak dlho sa chodí s džbánom, až prídete do Pezinku…

…na Keramické trhy v Pezinku 2018. Pripravená je prezentácia majstrovstva výrobcov keramiky rôznych štýlov zo Slovenska aj zahraničia spojená s predajom. Súčasťou podujatia je výstava keramiky v Malokarpatskom múzeu, súťaž v točení keramiky na hrnčiarskych kruhoch a remeselné dielne. Príjemné hlinené nádoby, rôzne džbány, krčahy, šálky, taniere a iné budú k dispozícii až do nedele, hlavné miesto je  – centrum mesta (Radničné nám., ul. M. R. Štefánika).

Keramika od výmyslu sveta na keramický trhoch v Pezinku foto: facebook

Od tabletu k opere

Také heslo by aj išlo k tomuto podujatiu, čo poviete? V nedeľu sa na nádvorí Zichyho paláca v centre Bratislavy koná Opera na nádvorí. Tak zoberte deti a vysvetlite im, že pán Mozart kedysi nemal ani tablet ani mobil, ale skladal úžasnú hudbu. Dnes v jeho šľapajách v podstate idú David Guetta, Dj Tiesto, či Honza Nedvěd a ďalší muzikanti.

Už na strednej z nej boli všetci paf! Viete, kto je toto?

Vedeli ste, že Mozart napísal operu – singspiel „Bastien a Bastienka“ ako 12-ročný, na prelome leta a jesene r. 1768 vo Viedni? Tak už viete. A chcete si ju vypočuť v nemeckom origináli so slovenskými dialógmi? Tak príďte v nedeľu o 15:00 na Ventúrsku 9.

V nedeľu na nádvorí Zichyho paláca uvidíte aj takéto husle, foto: pixabay

Máte zaujímavý tip na víkend z vášho okolia? Dajte nám vedieť, aby sme ostatným dali vedieť, napíšte na redakcia@hlavne.sk

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru