Kašle vláda na vysokoškolské internáty?

Vysokoškolské mesto na Mlynoch potrebuje rekonštrukciu, na peniaze sa stále čaká

autorská koláž hlavne.sk, facebook

Otrasné podmienky! Internáty v Mlynskej doline v Bratislave zažili v roku 2015 rekonštrukciu "manželákov". Je však nutné v rekonštrukcii pokračovať aj v ďalších budovách. Čo na to vláda? Prisľúbili predsa peniaze na internáty, ale tie vyzerajú stále nedôstojne až príšerne. Kedy budú mať študenti vytvorené slušné, normálne prostredie na bývanie?

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Začal sa školský rok a s ním aj otázka bývania pre študentov. Internáty na Mlynoch majú zatiaľ zrekonštruované len „manželáky“, odvtedy ubehli už tri roky. Čo ale „Štúrák“ a Átriové bloky? Prebehne vôbec nejaká rekonštrukcia? Redakciu hlavne.sk zaujímalo ako situáciu vidia samotné „Mlyny“.

Bicykle sú pripravené, čo bude s cyklotrasami nikto netuší

Hovorca internátov Peter Šagát nás informoval: „V lete sme nič nerekonštruovali. Stále čakáme na peniaze, ktoré nám sľúbila vláda. Zatiaľ máme na účte len 3,6 milióna euro, ale na komplexnú rekonštrukciu Štúrákov potrebujeme ďalších 10,4 milióna eur,“ uviedol P. Šagát.

Chaos na zastávkach v Bratislave. Kto sa má vyznať v grafikone?

Prečo ale internáty nezačali rekonštruovať už teraz, keď časť peňazí na účte majú? „My potrebujeme dokopy 14 miliónov eur. Čakáme, kým prídu peniaze, aby sme mohli začať verejné obstarávanie. Malé rekonštrukcie je zatiaľ zbytočné robiť, lebo keď budeme obstarávať malých dodávateľov, tak to bude trvať 2 roky a na komplexnú rekonštrukciu neostanú financie,“ vyjadril sa hovorca.

Začnú verejné obstarávanie ešte tento rok ?

Pre hlavne.sk sa Mlyny vyjadrili tak, že majú peniaze prisľúbené v čo najkratšom čase. „Robíme všetko pre to, aby vysokoškolské mesto začalo rekonštrukciu,“ uzavrel hovorca internátov P. Šagát.

Čo mieni spraviť vláda?

Vysokoškolské mesto očakáva, že im na účet pristane ešte 10,4 milióna eur. K situácii sa vyjadril aj rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave prof. Karol Mičieta: „Máme verejný prísľub na peniaze. Projekt je dokončený a ideme pripravovať súťaž. Peniaze sú v troch etapách. Prvú už máme za sebou, peniaze sme dostali. Druhá etapa príde asi začiatkom roka 2019, tretia etapa koncom roka 2019,“ uviedol rektor UK.

Takto hustne jedna z najrozsiahlejších častí hlavného mesta – Nové mesto

Otázkou však zostáva, kedy sa vlastne začne rekonštrukcia internátov? „Ak dostaneme peniaze v druhej etape, začiatkom roka 2019, vieme začať. Ideme podľa zákona o obstarávaní. Nemôžeme robiť všetko naraz, nemali by sme kde ubytovať ľudí. Ale uvidíme, ako nám tie peniaze prídu,“ uzavrel rektor UK prof. Mičieta.

Otrasný pohľad: V centre Bratislavy pobehujú potkany a povaľujú sa bezdomovci

Čo to znamená pre študentov? Na rekonštrukciu musia stále čakať a strpieť miestami až dezolátny stav v internátoch.

Fotogaléria: Pozrite sa, ako vyzerajú vysokoškolské internáty v Bratislave (kliknite na miniatúry)

foto: facebook

Môže vás zaujímať

Polícia začala v súvislosti so streľbou v Dubnici trestné stíhanie