Väzni odpratávali sneh v Bratislave. Koľko to vlastne stálo?

Sneh a námrazu v Bratislave odpratávali odsúdení vo výkone trestu

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Snehovú kalamitu v hlavnom meste riešili cez víkend novátorským spôsobom. Nejde o žiadnu prevratnú novinku, ale primátor Matúš Vallo využil možnosti, ktoré majú verejné inštitúcie kedykoľvek na dosah. To, že sa veľmi nevyužívajú, je druhá vec. Sneh z chodníkov v Bratislave odpratávali väzni. Trochu prekvapujúce je, že hlavné mesto v tejto chvíli nevie, koľko za to zaplatí.

Kandidáti na ústavných sudcov musia byť známi dnes: Procházka, Drgonec, Švecová aj Kresák vidia príležitosť

„Na zmierňovaní následkov sneženia v uliciach Bratislavy pracovalo 100 odsúdených vo výkone trestu z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Justičnom paláci,“ priblížila hlavne.sk situáciu Zuzana Onuffer, hovorkyňa primátora.

Väzni čistili snehom zavalené, zľadovatelé vytipované chodníky v Starom meste, Rači, Ružinove, Novom Meste, aj Karlovej Vsi. „Viete po chodníkovej novele pribudlo do správy mesta kvantum chodníkov a úprimne sme hľadali kapacity, ako sa so snehovou situáciou vysporiadať,“ vysvetľuje Zuzana Onuffer.

Módna polícia v parlamente: Vyzývavé kočky, ale aj decentné dámy

Pre väzňov bolo asi aj rozptýlením, že sa ocitli na mrazivom vzduchu.V danom prípade išlo o odsúdených umiestnených v otvorenom oddelení ústavu Bratislava, ktorí sa môžu mimo ústavu pohybovať bez dozoru príslušníka zboru,“ uviedol Adrián Baláž, riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Výhodné riešenie, ale presnú sumu nevedia

„S ohľadom na kalamitnú situáciu bola uzatvorená dohoda o vykonaní práce medzi ústavom Bratislava a mestom Bratislava, ktorej predmetom je odplatný výkon pomocných prác zo strany odsúdených v rámci kapacitných možností ústavu pri odstraňovaní takýchto alebo obdobných kalamitných stavov v meste v roku 2019,“ uviedol A. Baláž zo Zboru väzenskej a justičnej stráže. Lenže presnú sumu nám nepovedal. Žiadali sme aj zmluvu k nahliadnutiu. Neuspeli sme.

Veštica o 2019: Čakajú nás veľké zmeny, niektorí politici pohoria!

„Priemerná mesačná pracovná odmena väznených osôb je vo výške 128,37 eur,“ objasnil nám platové ohodnotenie odsúdených väzňov Adrián Baláž. Avšak my sme chceli vidieť konkrétnu zmluvu.

„Ja vám neviem na to odpovedať. My nevieme koľko to stálo,“ povedala pre hlavne.sk hovorkyňa primátora Zuzana Onuffer.

Väzni odpratávali po snehovej kalamite sneh a ľad z chodníkov | foto: Hlavné mesto SR

HLAVEŇ: Matúš Vallo – Vždy pripravený!

Kde všade nájdete pracovať väzňov?

  •  v ústave alebo mimo ústavu na pracoviskách vnútornej prevádzky ústavov  (holiči, upratovači, kuchári, pomocníci v kuchyni, elektrikári, murári, automechanici, kuriči, záhradníci
  • vlastná výroba ústavu (pekáreň, výroba väzenského nábytku, rastlinná a živočíšna výroba, šitie odevov pre väznené osoby)
  • na základe zmluvy ústavu s fyzickými a právnickými osobami (montážne a demontážne práce na komponentoch automobilového priemyslu, elektrotechnického priemyslu, šitie obuvi, odevov, triedenie odpadových materiálov, práce v stavebníctve,  poľnohospodárstve,  lesnom hospodárstve, drevospracujúcom priemysle, upratovacie práce).

Linda Vallová: Toto je nová prvá dáma Bratislavy

Môže vás zaujímať

Polícia začala v súvislosti so streľbou v Dubnici trestné stíhanie