Jednou vetou

Komerčné ubytovne v Bratislave musia prejsť kontrolou, tvrdí mesto

Ilustračné foto

Foto: TASR

Mesto Bratislava chce pre štvrtkový (25. 4.) rozsiahly požiar ubytovne v bratislavskom Ružinove iniciovať rokovania, aby takéto zariadenia po celom meste prešli kontrolou. Informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

V Bratislave sa podľa samosprávy nachádzajú desiatky podobných komerčných ubytovní, kde sú ubytované stovky ľudí. „Ide najmä o ľudí, ktorí sa z rôznych príčin ocitli v zložitej životnej situácii a nedostanú sa do bežného prenájmu. Taktiež o ľudí dočasne pracujúcich v Bratislave,“ spresnil Bubla.

FOTO: Pozrite si top 12 miest s najlepšou kvalitou života! Kde sa umiestnila Bratislava?

Podľa informácií mesta sa v takýchto ubytovniach za jedno lôžko v malej izbe a často v zlých podmienkach platí od 140 do 200 eur. „Aj preto tento biznis býva označovaný ako ‚biznis s chudobou‘,“ podotkol Bubla.

Magistrát pre štvrtkový požiar s tragickými následkami poskytol v súčinnosti s mimovládnymi organizáciami a mestskou časťou Ružinov krízové ubytovanie pre sedem ľudí v mestskej ubytovni Mea Culpa. Zároveň chce riešiť ich ďalšie ubytovanie a možnosti pomoci zo strany mesta.

„Ľuďom, ktorých sme ubytovali v nocľahárni, zabezpečujeme krízovú pomoc prostredníctvom terénnej sociálnej práce,“ uviedol hovorca mesta.

Aj keď samospráva priamo nemá kompetenciu konať voči prevádzkovateľom takýchto komerčných ubytovní, chce sa zasadiť o komplexnú kontrolu podobných zariadení na území mesta.

Bratislava: Samosprávy si chcú lepšie posvietiť na ochranu ovzdušia v meste

„Chceli by sme vyvolať rokovania za jedným stolom s hasičmi, stavebnými úradmi, hygienou a ďalšími kompetentnými. Cieľom je podnietiť komplexné kontroly podobných zariadení, ktoré sú často zanedbávané, v zlom technickom stave a bez vyhovujúcich hygienických štandardov,“ vysvetlil Bubla.

Vedenie mesta deklaruje, že jeho prioritou je riešenie nedostupného bývania prostredníctvom aktívneho budovania nových nájomných bytov. Rozpracovaných má už viacero konkrétnych návrhov, ktoré plánuje v dohľadnom čase predstaviť.

Štvrtkový požiar ubytovne v Ružinove na Mlynských luhoch si vyžiadal dve usmrtené osoby a osem zranených. V čase vypuknutia požiaru sa na mieste nachádzalo približne 50 ľudí, ktorých z priestorov ubytovne evakuovali.

Môže vás zaujímať

Ľadovým expresom v aktuálnej sezóne cestovalo viac ako 960 návštevníkov