Jednou vetou

Kontrola pobytu cudzincov v Zlatých Moravciach odhalila nelegálnu prácu

Policajti cudzineckej polície z Nitry realizovali v pondelok 15. apríla 2017 bezpečnostno-represívnu akciu s názvom Kompenzačné opatrenia

foto: TASR - KR PZ Nitra

Policajti cudzineckej polície z Nitry realizovali v pondelok (15. 4.) bezpečnostno-represívnu akciu s názvom Kompenzačné opatrenia. V objekte jednej spoločnosti v Zlatých Moravciach natrafili na cudzincov, ktorí sa síce na Slovensku nachádzali oprávnene, avšak pri kontrole bolo zistené, že vykonávajú nelegálnu prácu. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

aktualizované: 15:07

Na policajné oddelenie policajti predviedli dvoch Srbov, jedného občana Bosny a Hercegoviny a troch Macedónčanov. „Za nelegálnu prácu im bolo vydané rozhodnutie o administratívnom vyhostení so zákazom vstupu na dobu jedného roka a určená 15-dňová lehota na vycestovanie,“ spresnila Baloghová.

Časť migrantov zadržaných v ČR je už v SR, prevádzač skončil vo väzbe

Hlavným cieľom takýchto akcií je podľa polície kontrola oprávnenosti pobytu cudzincov. Taktiež kontrola nelegálneho zamestnávania cudzincov, dodržiavanie pobytového režimu cudzincov, dodržiavanie povinností iných právnických osôb v zmysle zákona o pobyte cudzincov či kontrola miest a objektov, kde je predpoklad neoprávneného zdržiavania sa cudzincov na území SR.

„V prípadoch zamestnávateľov, ktorí cudzincov nelegálne zamestnávali, konajú príslušné inšpektoráty práce a po vykonaní úkonov nie je vylúčené aj konanie polície voči osobám zodpovedným za nelegálne zamestnávanie cudzincov na území Slovenska,“ uviedla Baloghová.

Na inšpektorku práce v Michalovciach podal prokurátor obžalobu na súd

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) potvrdil, že pracovníci Národného inšpektorátu práce z oddelenia Kobra sa aj naďalej sústredia na odhalenie nelegálnej práce na Slovensku. „Najväčší podiel na nelegálnej práci majú pracovníci z tretích krajín, je to až 42 percent. Pracovníkov z tretích krajín je na Slovensku približne 30.000, každý tridsiaty je tu nelegálne,“ povedal Richter.

Podľa slov ministra je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa nevytváral sociálny a mzdový damping, aby pracovníci z tretích krajín pracovali na Slovensku štandardne v súlade so Zákonníkom práce. „Je tiež potrebné, aby mestá a obce vedeli, kde a za akých podmienok sú títo pracovníci ubytovaní a aby sa vedeli do týchto priestorov aj pozrieť,“ povedal Richter.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma