Jednou vetou

KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU: Vláda sa rozhodla uzavrieť päť osád

Ilustračné foto

autorská koláž hlavne.sk, Foto: TASR/archív

Týka sa to osád v meste Krompachy a dvoch blízkych obcí Bystrany a Žehra.

Vláda SR sa rozhodla v súvislosti so zastavením šírenia koronavírusu uzavrieť päť osád v okrese Spišská Nova Ves. Na brífingu po zasadnutí krízového štábu v Krompachoch o tom v stredu informovali predseda vlády SR Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas. „Týka sa to mesta Krompachy, konkrétne sú tu tri lokality, v ktorých sú pozitívne testovaní a potom sa to týka dvoch blízkych obcí Bystrany a Žehra. Čiže päť lokalít, kde sú pozitívne testovaní ľudia na ochorenie COVID-19,“ uviedol predseda vlády SR Igor Matovič.

Ako ďalej informoval Ján Mikas, zvažovali aj možnosť dávať do karantény len osoby, u ktorých sa potvrdil koronavírus, avšak po zvážení miestnych podmienok a zvyklostí sa rozhodli pre uzatvorenie osád. „Budeme ďalej monitorovať epidemiologickú situáciu a v prípade, že by sa zhoršil stav niekoho z týchto osád sa, samozrejme, zabezpečí adekvátna zdravotná starostlivosť,“ dodal Mikas.

S testovaním v marginalizovaných rómskych komunitách začali v piatok 3. apríla v obci Jarovnice v okrese Sabinov. Testovanie zabezpečujú Ozbrojené sily (OS) SR v spolupráci so štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny. Zatiaľ otestovali 33 osád, na čom pracovali štyri tímy. V osadách testovali len tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia. Zostáva ešte viac ako tisíc osád.

Na Slovensku v utorok pribudlo 101 potvrdených prípadov koronavírusu, pričom v laboratóriách otestovali 2 042 vzoriek.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru