Jednou vetou

KOŠICE: Mesto doručilo seniorom 42-tisíc balíčkov

Ilustračné foto

TASR

Seniori, ktorých dôchodok neprekračuje 450 eur maju taktiež nárok na dotáciu na jedno jedlo denne

Mesto Košice doručilo posledné kusy zo 42-tis. balíčkov pre seniorov. Tie pred Veľkou nocou začalo distribuovať do domácností všetkých obyvateľov, ktorí v tomto roku dovŕšia vek 65 rokov a starším. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Fabian.

„Obálky obsahovali leták s informáciami a užitočnými kontaktmi vrátane výhod, na ktoré majú seniori nárok počas vyhlásenej mimoriadnej situácie v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu, novinami mesta Košice a dvoma kusmi bavlnených, respektíve jednorázových rúšok,“ uviedol Fabián. Ako ďalej dodal, každý senior na obálke našiel aj špeciálny osobný kód, pomocou ktorého bude môcť bez akýchkoľvek poplatkov využívať ďalšie služby mesta ako napríklad pomoc s nákupom potravín, donáškou obedov, nákupom liekov, atď.

Doručenie 30-tisíc kusov obálok zabezpečovala spoločnosť Doručímeto, ktorá ako jediná garantovala distribúciu sociálnych balíčkov v určenom čase. Spomedzi piatich oslovených spoločností ponúkla najnižšiu cenu. Pôvodnú ponúkanú cenu 95 centov za jednu obálku sa podarilo po viacerých rokovaniach ešte znížiť o tretinu na 60 centov. Ďalšie obálky rozniesli pracovníci Slovenskej pošty takisto za cenu 60 centov za kus. Napríklad na sídlisku Luníku IX pošta využila sociálnych pracovníkov a občianske hliadky, ktoré pomohli s distribúciou. Pri distribúcii seniorom pomáhali aj dobrovoľníci a zamestnanci mesta, ktorí taktiež rozniesli stovky kusov.

Už vyše 500 seniorov sa prostredníctvom SMS brány zaregistrovalo do elektronického sociálnemu systému mesta Košice. Každému z nich bude prostredníctvom unikátnych smart riešení poskytnutá adresná pomoc, či už pôjde o potravinovú pomoc, hygienické balíčky alebo psychosociálnu pomoc s odborníkom.

„Vyzývame každého seniora, aby neváhal, a aj keď si myslí, že momentálne nepotrebuje zabezpečiť donášku potravín či liekov alebo ďalšie služby od mesta, aby sa zaregistroval do nášho elektronického sociálnemu systému. Vďaka registrácií budeme môcť s každým seniorom komunikovať a individuálne mu poskytnúť bezplatnú pomoc,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Všetkým seniorom v meste, ktorých dôchodok neprekračuje 450 eur, pripomína ďalší benefit mesta, na ktorý majú nárok. „Všetci takíto seniori majú nárok na preplatenie sumy jedno euro z ceny jedla a jedno euro z ceny donášky z akejkoľvek reštaurácie alebo jedálne v čase od 1. apríla až do 30. júna,“ dodal primátor.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru