Jednou vetou

KOŠICE: Mestské lesy vysadili 63-tisíc sadeníc stromčekov

Ilustračné foto, archív 2018

zdroj: TASR

Na územiach, kde sa ťaží drevo, majú dlhodobo až 85- až 90-percentný podiel ich prirodzeného zmladenia

Mestské lesy Košice vysadili počas jarného zalesňovania 63-tisíc sadeníc stromčekov. Informoval o tom Magistrát mesta Košice. „Túto jar sme vysadili viac ako 53-tisíc sadeníc najmä buka, smrekovca a duba na výmere 8,5 hektára lesných porastov a takmer 10-tisíc sadeníc na plantážach vianočných stromčekov, ako sú smrek, borovica, jedľa. Okrem zalesňovania robíme priebežne aj tzv. výchovné zásahy, ako napríklad prerezávky v mladých lesných porastoch, alebo jarný osev v lesných škôlkach,“ uviedol riaditeľ Mestských lesov Košice František Beli.

Ako ďalej dodal, na územiach, kde sa ťaží drevo, majú dlhodobo až 85- až 90-percentný podiel ich prirodzeného omladenia. Okrem toho vlastnými kapacitami zalesňujú prevažne plochy odkryté po náhodných, kalamitných ťažbách, alebo miesta, kde dôjde k poškodeniu najmä suchom, mrazom a zverou.

Tam, kde nie je dostatočné prirodzené zmladenie, by malo v rámci obnovy lesa dôjsť k zalesňovaniu do dvoch rokov.

Mladé stromčeky sa vysádzajú začiatkom jari, aby sa čo najlepšie mohli využiť zásoby vlahy v lese po topení snehu alebo doplnkovo neskoro na jeseň. Sadia sa iba sadenice z príslušnej vhodnej oblasti v súlade s plánovaným cieľovým zastúpením drevín podľa programu starostlivosti o les. Program vychádza z prírodných podmienok obnovovaného porastu.

Mestské lesy v rámci ochrany nainštalovali v ohrozených porastoch aj feromónové návnady na podkôrny hmyz. Keďže používanie náterov chemickými prípravkami je zakázané, urobili ochranu kmeňov stromov pred ich obhrýzaním divou zverou plastovým pletivom.

Lesníci v uplynulých dňoch vykonali aj pravidelnú údržbu turistických prístreškov a ďalších oddychových zón v košickom lesoparku, spriechodnili vyznačené chodníky a počas nedávneho sucha sa zamerali aj na protipožiarnu ochrannú službu. „Ostatné pridružené pestovateľské práce boli vzhľadom na nástup krízovej situácie pozastavené a budú obmedzene vykonávané podľa vývoja situácie a naliehavosti,“ dodal riaditeľ Mestských lesov Košice.

Mestské lesy Košice sú v rámci samospráv po Viedni druhé najväčšie v celej Európe. Ich lesný majetok sa rozprestiera vo východnej časti Volovských vrchov a Čiernej hory na rozlohe takmer 20-tisíc hektárov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru