Jednou vetou

Košické nebo zaplavili balóny, letieť môže aj verejnosť

foto: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

Na východe republiky sa koná už 24. ročník Medzinárodnej balónovej fiesty, ktorá do Košíc prilákala takmer dve desiatky teplovzdušných balónov.

Košičania si prehliadku pestrofarebných balónov mali pôvodne užívať už od stredajšieho večera, ale silný vietor spôsobil, že podmienky na vzlet neboli priaznivé a fiesta sa tak mohla začať až vo štvrtok ráno. K oblohe vyletelo celkovo 17 teplovzušných korábov, z toho päť slovenských a zvyšok balónov z Česka, Maďarska, Rumunska, Holandska a Belgicka. Východniarov bude pohľad na ne tešiť až do soboty.

Obyvatelia i návštevníci Košíc môžu balóny sledovať zo zeme, alebo si môžu akciu vychutnať priamo vo vzduchu. Organizátori totiž už tradične ponúkajú možnosť kúpiť si let a zažiť pohľad na mesto z netradičnej pozície, stáť ich to bude 120 eur. „Ja sama som to absolvovala a môžem potvrdiť, že je to naozaj iný pocit ako sledovať to zdola. A pritom mám strach z výšok, prehovárali ma na to dva roky,” so smiechom nám povedala Bibiana z organizačného tímu. „Určite sa toho netreba báť, je to veľký zážitok. Máme rôzne typy košov, v niektorých sú dvaja pasažieri a pilot, niekde môže byť ľudí aj viac. Skúsenosti hovoria, že vo vzduchu je vždy príjemná atmosféra.”

Let trvá hodinu, avšak s celkovou prípravou, pristávaním a záverečnými úkonmi si musia záujemcovia vyhradiť viac času. „Je to vždy veľmi individuálne. Ak by sa počas letu náhle zhoršilo počasie, balón musí, samozrejme, ihneď pristáť, aj keby bol vo vzduchu iba niekoľko minút. Bezpečnosť je prvoradá, nič riskovať nebudeme. Piloti zvyknú hovoriť, že jediným cieľom letu je bezpečné pristátie. Myslím si, že všetci s týmto tvrdením budú súhlasiť,” povedala Bibiana, ktorú záujemcovia o let kontaktujú. „Ľudia mávajú obavy, predsa len, let balónom nie je každodenná záležitosť a preto nevedia, čo od toho očakávať. Záujem je však stále veľmi veľký, na dnes večer máme napríklad zarezervované úplne všetko.”

Odvážlivcom sa po nástupe do balónového koša ponúkne úplne iný pohľad na svet. „S výhľadom z balkóna sa to nedá ani porovnať,” rozosmiala sa organizátorka. „Lieta sa približne vo výške 500 metrov pri rýchlosti do 20 kilometrov za hodinu, avšak aj to je veľmi individuálne a všetko závisí od aktuálnej situácie vo vzduchu a od vetra, nerada by som zovšeobecnila ani výšku, ani rýchlosť. Všetci piloti sú dostatočne skúsení na to, aby zareagovali na situáciu a aby let prebehol úplne bezpečne.”

Všetky parametre môžu účastníci sledovať priamo vo vzduchu na prístrojoch, ktoré sú nainštalované v koši. „Pilot klesaním a stúpaním koriguje smer a dokáže balón nasmerovať tam, kam chce. Počas letu si ľudia určite vychutnajú pohľad nie len na historické centrum a sídliská, ale aj na blízke okolie mesta. Práve na okraji Košíc je totiž veľa voľných priestranstiev, na ktorých môže balón bezpečne zosadnúť na zem,” povedala Bibiana z organizačného tímu, a všetkým váhajúcim poslala jednoznačný odkaz: „Určite si to treba vyskúšať. Raz zažiť je oveľa lepšie ako stokrát počuť, takže kto má príležitosť, nech si to rozhodne vyskúša. Môžem to iba odporúčať.”

Tradičná fiesta s historickým odkazom

Medzinárodná balónová fiesta sa v Košiciach koná už dvadsiatyštvrtýkrát. V tomto roku je heslom podujatia Tradícia, čo odkazuje na 111. výročie od prvého košického štartu balóna naplneného plynom. Ten vzlietol 14. júna 1906 hneď dvakrát, ráno i večer. Prvýkrát štartoval priamo zo železničnej stanice, kam bol privezený z budapeštianskeho aeroklubu spolu s pilotom, ktorého meno je však dnes už neznáme. Druhý let začínal na športovom ihrisku Košického atletického klubu (KAC) na Moyzesovej ulici. V aktuálnom ročníku teplovzdušné balóny odlietajú z z Aeroklubu Košice, z Lokomotívy Košice a z priestranstiev pri nákupnom centre Aupark.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru