Jednou vetou

Košickí mestskí poslanci schválili zmenu rozpočtu a prijatie pôžičky od MF SR

Richard Raši
Richard Raši

Foto: TASR

Košickí mestskí poslanci na svojom pondelkovom rokovaní schválili prijatie bezúročnej návratnej finančnej výpomoci od Ministerstva financií (MF) SR vo výške 14,5 milióna eur s čerpaním v roku 2018 so splatnosťou v roku 2019 na spolufinancovanie projektu druhej etapy Modernizácie električkových tratí (MET) v Košiciach. Koncom januára im ju schválila vláda. Poslanci tiež schválili prvú zmenu rozpočtu mesta Košice na rok 2018.

Košice, ktoré modernizujú električkové trate, sa ocitli v situácii, keď musia vrátiť 14,5 milióna eur z eurofondov. Magistrát tvrdí, že k tomu došlo pre zmenu podmienok v rámci projektu. V minulom roku dostali Košice oznámenie, že rozhodnutím Európskej komisie im bolo pozastavené čerpanie oprávnených výdavkov na DPH. V nadväznosti na toto rozhodnutie boli krátené zdroje na realizáciu stavby MET vo výške 20 percent.

„Mesto Košice malo vo schválenom rozpočte na roky 2017 a 2018 zahrnutý nenávratný finančný príspevok vrátane DPH a pozastavením jeho vyplácania zo strany riadiaceho orgánu došlo k neočakávanému výpadku príjmov s vážnym ohrozením financovania ostatných rozpočtovaných výdavkov,“ odôvodnil rozhodnutie v materiáli rezort financií, ktorým sa zaoberala vláda SR.

DPH bola, ako pripomenulo ministerstvo, zahrnutá v zmluve o nenávratnom finančnom príspevku schválenej riadiacim orgánom. Rozhodnutie EK bolo podľa neho nepredvídateľné a zmenilo pravidlá v prebiehajúcom projekte, ktorý už mal nastavené parametre.

Pellegrini má rokovať o DPH s Európskou komisiou

Vláda na zasadnutí 13. decembra 2017 uložila podpredsedovi pre investície Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) rokovať s EK o zmene pravidiel pre čerpanie prostriedkov z EÚ, aby nedochádzalo k neočakávanému zvýšeniu spolufinancovania v strede programového obdobia. Pellegrini dostal termín do 30. júna 2018.

Mestskí poslanci schválili i prvú zmenu programového rozpočtu mesta Košice na rok 2018. Bežné výdavky zvýšili o 2.878.233 eur. Viac pôjde na sociálnu oblasť, kultúru a šport, životné prostredie, dopravu a bezpečnosť. Poslanci tiež schválili návrh viceprimátorky Renáty Lenártovej (Smer-SD) o zvýšenie dotácie pre Klub národnostných menšín a Pamätnú izbu Sándora Máraiho o 3700 eur.

Čo sa týka kapitálových výdavkov, poslanci schválili v položke doprava zvýšenie o 1.643.800 eur. V oblasti príjmových finančných operácií mesto ráta so sumou 4.521.033 eur.

Môže vás zaujímať

POLÍCIA: Mobilná aplikácia na pomoc občanom je na svete