Jednou vetou

Košickí žiaci opäť zabojujú vo svetovom finále robotickej súťaže

Ilustračné foto

robocup

Mladí košickí nadšenci robotiky z tímu TalentumSAP skončili v stredoeurópskom finále súťaže FIRST LEGO League (FLL) na piatom mieste, pričom vyhrali prestížnu kategóriu Robot Design. V nemeckom Aachene uspeli v konkurencii 26 tímov zo siedmich krajín a postúpili na Svetový Festival FLL, ktorý sa uskutoční v júni v estónskom Talline.

V medzinárodnej robotickej súťaži košickí žiaci obhajujú druhé miesto na svete z minulého roka. „Som hrdá, že sme sa aj v tomto ročníku stali najlepším slovenským tímom a dokázali sme držať krok s vynikajúcimi nemeckými a švajčiarskymi konštruktérmi LEGO robotov. Veľmi milo nás prekvapilo prvé miesto v kategórii Robot Design a to, že v poslednom behu robota sme dokázali pokoriť slovenský rekord,“ uviedla mentorka TalentumSAP Angelika Haneszová.

Okrem zápolenia v kategóriách Robot Game, Robot Design a Team Work je súčasťou FLL aj kategória výskumný projekt (Research Project). Témou aktuálneho ročníka FLL je Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené. Cieľom je zlepšenie spôsobu, akým ľudia hľadajú, prevážajú, používajú alebo likvidujú vodu. TalentumSAP v uplynulých dňoch v Aachene dosiahol na druhú priečku v tejto kategórii s projektom na detekciu prasklín v plastových rúrach.

Členmi košického tímu sú v aktuálnom ročníku Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilián Pándy, Oliver Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta.

Tento rok sa v rámci strednej Európy prihlásilo do súťaže rekordných 982 tímov detí vo veku deväť až 16 rokov. TASR o tom vo štvrtok informoval Slavomír Šikuda z agentúry mediamedia.

Môže vás zaujímať

Policajti zachraňovali ženu na Via ferrate