Jednou vetou

Košický kraj prichýli 200 repatriantov z Veľkej Británie

Ilustračná foto

Foto: TASR

V karanténe pobudnú najviac 14 dní, respektíve do času, kým neabsolvujú testy na koronavírus s negatívnym výsledkom.

Košický samosprávny kraj (KSK) dnes poskytne ubytovanie na školskom internáte na Medickej 2 v Košiciach pre približne 200 repatriantov z Veľkej Británie. Ide o prvých navrátilcov zo zahraničia umiestnených v Košickom kraji. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Umiestnenie presídlencov zastrešil Košický samosprávny kraj v spolupráci s Okresným úradom Košice. „Priestory či hygienické balíčky pre presídlencov pripravili zamestnanci nášho internátu. Avšak do prevádzky počas ich umiestnenia nebudú zaangažovaní. Tú zabezpečí desiatka odborne zaškolených dobrovoľníkovi z Dobrovoľného hasičského zboru v Ruskove a Slovenského Červeného kríža,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka. Pre svoju prácu dostali špeciálne ochranné obleky a pomôcky.

V karanténe pobudnú najviac 14 dní, respektíve do času, kým neabsolvujú testy na koronavírus s negatívnym výsledkom. Tie by mali byť vykonané približne v piaty deň pobytu. Aj po testovaní s negatívnym výsledkom ich ešte čaká povinná domáca 14-dňová karanténa. Pre ubytovaných platí prísny zákaz vychádzania z izieb, môžu však využívať balkóny. Za porušenie karantény hrozí pokuta 1 659 eur.

Počas pobytu platia navrátilci zo zahraničia len za stravu, čo predstavuje 15 eur na deň. Tú zabezpečuje kuchyňa na Školskom internáte pri Hotelovej akadémii na Južnej triede 10 v Košiciach. Na Medickú budú strava distribuovať za prísnych hygienických podmienok v termoprepravkách.

Košický samosprávny kraj na základe požiadavky ministerstva vnútra vyčlenil v jednotlivých regiónoch kraja desať zariadení s celkovou kapacitou 1 200 izieb s 3 500 lôžkami, ktoré by v prípade potreby mohli slúžiť na karanténne účely pre repatriantov, zdravotnícky personál alebo záchranárov v prvej línii.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru