Jednou vetou

Deti zo stredných škôl v Spišskej Novej Vsi sa zapojili do vianočnej zbierky

Ilustračné foto

zdroj: unsplash.com

Deti zo stredných škôl v Spišskej Novej Vsi sa zapojili do vianočnej zbierky potravín pre rodiny a ľudí v núdzi. Organizátor akcie Tomáš Cehlár v tejto súvislosti zdôraznil, že sa blíži čas Vianoc, obdobie, keď sa všetci tešia, ako spoločne zasadnú za bohato prestretý štedrovečerný stôl so svojimi rodinami. „Sú však ľudia, ktorí to nemajú v živote ľahké a preto vznikla aj v Spišskej Novej Vsi zbierka s názvom - Kilo na pomoc rodinám v kríze,“ uviedol.

Cieľom zbierky je získať čo najviac trvanlivých potravín a drogérie pre rodiny a ľudí v núdzi, pretože tieto položky tvoria veľkú časť ich rozpočtu. „Sú medzi nami, bohužiaľ, stále rodiny a ľudia, ktorí keď si zaplatia nájom za bývanie, tak im neostane veľa peňazí na základne potraviny a vôbec základné potreby pre život. Verím, že aj týmto spôsobom pomôžeme takýmto ľuďom v našom meste, aby aj oni nemuseli každý mesiac v roku žiť z eura na euro. Verím, že im aspoň trošku pomôžeme spríjemniť vianočné sviatky,“ konštatoval Cehlár, ktorý je predsedom občianskeho združenia Život v meste SNV.

Prijímateľmi darov budú Spišská katolícka charita (SKCH) a Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar. Zbierka potrvá až do 17. decembra a zatiaľ bude prebiehať na Gymnáziu Javorová 16, v Technickej akadémii, na Hotelovej akadémii a v Strednej odbornej škole ekonomickej.

Bratislavkské kino Lumiére uvedie dokument Vycestovacia doložka pre Dubčeka

„Dary venujeme ľuďom a rodinám v núdzi, ktorí sú našimi klientmi, alebo sú u nás zaevidovaní. Ak bude zbierka úspešná a vyzbieraných vecí bude veľa, vieme ich darovať našim klientom v rámci celej diecézy na Spiši, Liptove a Orave. Keďže zbierka prebieha v Spišskej Novej Vsi, budú uprednostnené rodiny práve z tohto mesta a jeho okolia,“ dodala Petra de Campos zo SKCH. SKCH je aktívna v rámci potravinovej a humanitárnej pomoci, vlani sa jej podarilo distribuovať 47.213 potravinových balíčkov takmer piatim tisíckam núdznych a taktiež 8246 hygienických balíčkov pre 4100 klientov.

„Je šťastím, ak človek môže vyrastať v láskyplnej a fungujúcej rodine. Bohužiaľ, mnohé rodiny nedokážu svojim deťom takéto zázemie poskytnúť,“ vysvetľuje potrebu pomoci za spoločnosť Úsmev ako dar ich regionálna sociálna pracovníčka Viera Vozárová. V kancelárii špecializovaného sociálneho poradenstva v Spišskej Novej Vsi ročne poskytnú približne 700 poradenstiev. „Priemerne 60 poradenstvami sa mesačne venujeme asi 20 jednotlivcom či rodinám s deťmi. Špecializované sociálne poradenstvo, spolufinancované Košickým samosprávnym krajom, u nás vyhľadávajú rodiny v nepriaznivej životnej situácii či mladí dospelí po ukončení poskytovania starostlivosti v detských domovoch,“ dodala Vozárová. Poskytujú odbornú pomoc, ktorá vedie k zvýšeniu kvality ich života i posilneniu rodinných väzieb.

Môže vás zaujímať

KOŠICE: Mesto chce počas týždňa mobility spropagovať čistú dopravu