DPMK hrozí pre nezaplatené faktúry kolaps, mesto posiela pol milióna eur

foto: TASR, zdroj: TASR
Dopravnému podniku mesta Košice (DPMK) hrozí pre nezaplatenie faktúr zastavenie dodávok nafty, ďalších pohonných hmôt a energií. Nový generálny riaditeľ Vladimír Padyšák poslal v piatok vedeniu mesta list, v ktorom požiadal mesto o okamžité zvýšenie príspevku o pol milióna eur.

„Mesto okamžite reagovalo na krízovú situáciu v dopravnom podniku a poslalo dnes mimoriadnu dotáciu 500.000 eur na základe rozpočtového opatrenia, ktoré som prijal,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček. Zvýšený príspevok je na zaplatenie nafty, CNG, elektrickej energie a náhradných dielov, ktoré sú nevyhnuté pre zabezpečenie nepretržitej prevádzky MHD. Informovala o tom hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová.

Podľa tlačovej správy nové vedenie DPMK na čele s generálnym riaditeľom Padyšákom a predsedom predstavenstva Marcelom Čopom intenzívne riešilo v piatok krízovú situáciu, ktorú zdedilo po svojich predchodcoch.

Na Vianočnom behu očakávajú účasť viac ako tisíc bežcov

Na dopravný podnik sa obrátila advokátska kancelária dodávateľa nafty, ktorá vyzvala súčasný krízový manažment v DPMK na urýchlené zaplatenie faktúr po lehote splatnosti v celkovej výške 161.514 eur, a to do troch dní. „Obdobne sme dostali tretiu výzvu od dodávateľa CNG na zaplatenie pohľadávok po lehote splatnosti vo výške 68.000 eur. Situácia je rovnako kritická v prípade elektrickej energie 167.000 a náhradné diely vo výške 126.000, celková kritická výška je 522.000,“ konštatoval Padyšák.

Nejde pritom o jediný prípad, keď podnik nezaplatil do lehoty splatnosti dodávateľom svoje záväzky. Do konca roka musí dopravca svojim dodávateľom zaplatiť ešte 1,61 milióna eur. Za elektrickú energiu je dlh vo výške 354.000 eur, za naftu 350.000 eur, za CNG 68.000 eur, náhradné diely a ostatné služby vo výške 837.000 eur.

K 20. decembru podľa vedenia DPMK predstavujú chýbajúce finančné zdroje na krytie výdavkov (cash flow) sumu až 1,25 milióna eur. Predpokladaná výška straty na základe aktuálne spracovanej kalkulácie v MHD na rok 2018 by aj po započítaní novej požadovanej výšky preddavku zo strany mesta na úhrady straty roku 2018 mala predstavovať 2,73 milióna eur.

Môže vás zaujímať

Polícia vyšetruje nehodu na Spiši: Vlak usmrtil 30-ročného muža