Jednou vetou

Košický súd rozhodol o vydávacej väzbe pre muža podozrivého z terorizmu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Krajský súd v Košiciach rozhodol v piatok o zmene väzby z predbežnej na vydávaciu pre Vladimira (Volodymyra) G., ktorý je na Ukrajine podozrivý z terorizmu a ďalších trestných činov. Muža, ktorý má ukrajinské a maďarské občianstvo a trvalý pobyt v Košiciach, zadržala slovenská polícia na základe žiadosti Interpolu Kyjev. Vo väzbe je od 18. júna.

„Vyžiadaná osoba proti tomuto rozhodnutiu priamo na pojednávaní zahlásila sťažnosť. Rozhodovať o nej bude Najvyšší súd SR,“ uviedla pre TASR hovorkyňa krajského súdu Anna Pančurová.

Vydávacia väzba začína plynúť od piatku a vykoná sa v Ústave na výkon väzby v Košiciach. „Súd neprijal ponúknutú záruku sestry vyžiadanej osoby, písomný sľub vyžiadanej osoby ani peňažnú záruku  sestry vyžiadanej osoby ako náhradu za vydávaciu väzbu. Nenahradil vydávaciu väzbu ani dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ konštatovala hovorkyňa.

Účastníci Národného stretnutia mládeže P18 zasadnú do poslaneckých lavíc

Košická krajská prokuratúra informovala, že zatýkací rozkaz vydal ukrajinský súd z dôvodu, že zadržaný je hľadaný pre podozrenie zo spáchania trestných činov úmyselného ublíženia na zdraví, hrozby zabitia, ilegálneho zajatia, držania rukojemníka, gangsterstvo, terorizmus, útok na verejných činiteľov a ďalšie trestné činy. „Podľa zistených okolností sa Vladimir G. v roku 2014 a 2015 v spolupáchateľstve spolu s ďalšími osobami spolčili a zorganizovali zločineckú skupinu a páchali sériu obzvlášť závažných zločinov na území Ukrajiny,“ uviedol v júni hovorca krajskej prokuratúry Milan Filičko. Za trestné činy hrozí mužovi trest odňatia slobody s hornou hranicou 15 rokov.

Vladimir G. obvinenia z trestných činov odmieta a s vydaním na Ukrajinu nesúhlasí. Na súde sa v júni označil za novinára. V Košiciach má podľa jeho slov svoju rodinu.

Môže vás zaujímať

V Košickom kraji má vzniknúť továreň na výrobu batérií do elektromobilov