Jednou vetou

Mesto Košice plánuje nainštalovať 45 parkovacích automatov

Parkovanie v Bratislave. (ilustračná foto)
Ilustračné foto

TASR

Košickí mestskí poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí odobrili ďalšiu zmenu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) mesta Košice o dočasnom parkovaní. Od 1. mája má byť na úhradu parkovného k dispozícii 45 parkovacích automatov.

Ako pre TASR spresnil primátor Jaroslav Polaček, pôjde o staronové mincové parkovacie automaty, ktoré v minulosti boli v Košiciach inštalované. „Boli odložené v skladoch a postupne ich opravujeme tak, aby to bolo čo najmenej finančne náročné, ale zároveň účelné,“ povedal s tým, že s ich inštaláciou by sa malo začať počas posledného aprílového týždňa. Kde presne budú umiestnené, zatiaľ povedať nevedel. „Pripravujú sa mapy. V tejto chvíli sa robí revízia parkovacích automatov a nakupujú sa náhradné diely,“ dodal.

Aktualizáciou doterajších ustanovení sa definoval aj pojem „odstavené závorové parkovisko“, dôsledkom toho bude parkovanie na týchto plochách rovnaké ako na neuzavretých parkoviskách. „Jedným z dôsledkom bude aj faktické skrátenie doby spoplatnenia z času do 19.30 h na čas do 18.00 h,“ uvádza sa v schválenom návrhu.

Starostovia hlavného mesta oceňujú projekt parkovacej politiky

Krajský súd v Bratislave koncom februára zrušil neodkladné opatrenie, ktorým bratislavský okresný súd prikázal mestu Košice, aby poskytovalo parkovacej spoločnosti EEI súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného na jeho území v zmysle nájomnej zmluvy z roku 2012 a jej dodatkov. Vec vrátil súdu prvej inštancie na ďalší postup. Ako vtedy Polaček uviedol, zrušením neodkladného opatrenia zanikol dôvod na exekučné konanie voči mestu, ktoré iniciovala začiatkom tohto roka spoločnosť EEI. Tá od 15. marca odstavila v meste všetky svoje parkovacie automaty aj rampy. Ako sa vyjadrila, urobila tak z dôvodu rešpektovania rozhodnutia súdu a platného VZN mesta Košice.

V tejto chvíli sú závorový mechanizmus a parkovacie zariadenia v majetku spoločnosti EEI, nemáme na ne dosah. Rampové parkovacie plochy sú otvorené a fungujú v takom režime ako doposiaľ. To znamená, že ak sú rampy zdvihnuté a vodiči chcú na danej ploche zaparkovať, musia sa podriadiť režimu danej zóny. Čiže buď od 1. mája zaplatia parkovné prostredníctvom parkovacieho automatu, alebo SMS správou – tak, ako sú zvyknutí,“ uzavrel Polaček.

Môže vás zaujímať

Kraj pomáha s výrobou ochranných štítov pomocou 3D tlačiarní