Jednou vetou

Nemocnica Košice-Šaca zrekonštruovala pôrodnicu a oddelenie šestonedelia

Ilustračné foto, archív

TASR

Zrekonštruované priestory Gynekologicko-pôrodníckej kliniky a novorodeneckého oddelenia slávnostne otvorila v pondelok Nemocnica Košice-Šaca. Výška investície presiahla dva milióny eur. Spoločnosť Agel, a. s., do skupiny ktorej nemocnica patrí, ich hradila z vlastných zdrojov. TASR o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Iveta Chreneková.

V zrekonštruovaných priestoroch je k dispozícii päť nových pôrodných boxov s centrálnym monitorovacím systémom. Nové priestory ponúknu rodičkám počas pôrodu viac súkromia. Ako uviedol prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Ján Richnavský, intimita je pri pôrode kľúčová a budúcej mamičke dopomôže navodiť psychickú pohodu, čo ju môže pozitívne ovplyvniť. „Práve tento fakt bol prvoradým pri plánovaní nových pôrodných boxov s vlastným sociálnym zariadením a centrálnym monitorovacím systémom,“ povedal.

Pôrodnica okrem pôrodných boxov získala rekonštrukciou priestorov kliniky aj dve nové operačné sály. Tie budú podľa neho využívať na pôrody, pri ktorých je indikovaná sekcia, teda cisársky rez, ale aj na ostatné gynekologické zákroky.

Predsedníctvo Spolu-OD nesúhlasí s výsledkom volieb nového kontrolóra Bratislavy

Kompletnou obnovou prešlo i oddelenie šestonedelia. Primárka novorodeneckého oddelenia Slávka Virágová pripomenula, že žena je po pôrode vysilená a potrebuje oddychovať, zároveň je ale potrebné nastaviť dojčenie. „Preto sme sa pri rekonštrukcii zamerali na vytvorenie prostredia, ktoré jej ponúkne nielen komfort, ale aj navodenie domáckej atmosféry. Ubytovanie hotelového typu je medzi mamičkami veľmi obľúbené,“ uviedla.

Kompletná rekonštrukcia pôrodnice trvala viac ako pol roka. Zrekonštruovaná plocha má 1762 metrov štvorcových. V pôrodnici v Šaci sa ročne narodí okolo 1900 detí.

Môže vás zaujímať

Slovensko má takmer po roku opäť prípad afrického moru ošípaných, tentokrát v obci Čierna