Jednou vetou

Rok 2018 bol v Košickom kraji rekordný v ubytovaní návštevníkov

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Rekordný počet ubytovaných návštevníkov aj prenocovaní zaznamenali minulý rok v Košickom kraji. Návštevnosť regiónu tak rástla už štvrtý rok po sebe. Informovala o tom v piatok organizácia Košice Región Turizmus.

V kraji sa v ubytovacích zariadeniach vlani celkovo ubytovalo 386.088 návštevníkov, čo je oproti predošlému rekordnému roku 2017 nárast o 5,45 percenta. „Ďalšou pozitívnou správou je nárast počtu prenocovaní o 8,9 percenta na 830.079, čím sa zároveň podarilo v tomto ukazovateli prekonať zatiaľ najlepší – predkrízový – rok 2008. Pozitívnou správou je aj skutočnosť, že rast oboch ukazovateľov pozorujeme už štyri roky po sebe. Má teda kontinuálnu a aj pomerne stabilnú tendenciu,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Súbežne s rastom počtu turistov narástli v kraji medziročne aj tržby ubytovacích zariadení, a to o 7,81 percenta na 22.558.763 eur za celý rok 2018.

Zástupca primátorky Skalice po obmedzení kompetencií chce zníženie platu

Výraznejšie badať prílev zahraničných návštevníkov, ich počet sa medziročne zvýšil o 9,9 percenta na 135.430, čo sa prejavilo aj v náraste počtu prenocovaní cudzincov o 10,8 percenta. „Rozvíjanie turizmu patrí medzi naše dlhodobé priority, pretože veríme, že práve cestovný ruch dokáže stimulovať lokálnu i regionálnu ekonomiku. Pomerne vysoký percentuálny nárast počtu zahraničných návštevníkov jednoznačne vypovedá o tom, že Košický kraj má čo ponúknuť aj cudzincom,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka. Hlavnú časť medzi zahraničnými hosťami tvorili aj v roku 2018 návštevníci z okolitých krajín – Česka, Poľska a Maďarska. Až 30-percentný medziročný nárast dosiahol počet návštevníkov z Nemecka.

Prelomový z hľadiska návštevnosti bol rok 2018 aj pre samotné mesto Košice. Vôbec po prvý raz totiž počet návštevníkov ubytovaných na území mesta prekonal hranicu 200.000.

Môže vás zaujímať

Slovensko má takmer po roku opäť prípad afrického moru ošípaných, tentokrát v obci Čierna