Jednou vetou

Okresný súd odsúdil Košičana v kauze nástražného systému

Súdna sieň
Ilustračné foto

Foto: TASR

Okresný súd Košice II vo štvrtok uznal vinným 46-rocného Košičana Marcela H. zo zločinu poškodzovania cudzej veci v štádiu prípravy a zločinu a prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní piatich rokov, a to v ústave na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia.

Podľa súdu si obžalovaný v roku 2017 objednal nástražný výbušný systém, ktorým chcel poškodiť podvozok osobného auta v obci Cestice v okrese Košice-okolie počas tamojšej porady vedenia spoločnosti ESIN Group. Súd konštatoval, že tak urobil „v záujme svojho príbuzného Františka Oravca“, ktorý má s uvedenou spoločnosťou dlhodobý spor o poľnohospodárske pozemky.

Marcel H. po zaplatení 430 eur prevzal nástražný systém 3. októbra 2017 od policajných agentov v utajení. Následne bol zadržaný a k použitiu výbušniny tak nedošlo. Súd obžalovaného zároveň uznal vinným, že si bez povolenia zadovážil a prechovával samopal vz. 83 (Škorpión) a desiatky rôznych nábojov.

Poslanci volia po štvrtý raz kandidátov do ÚS, Danko pripúšťa verejnú voľbu

Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný, ktorý obvinenia od začiatku odmietal, zahlásil odvolanie voči výroku o vine a treste, ako aj voči konaniu pri dokazovaní viny, ktoré bolo podľa neho nezákonné. Prokurátor sa bezprostredne k možnosti podania odvolania nevyjadril.

Marcel H. bol pôvodne obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia v štádiu prípravy, za ktorý mu hrozilo až 15-ročné väzenie. Súd však konanie prekvalifikoval na zločin poškodzovania cudzej veci. Zo žalovaných zločinov zároveň súd vypustil plán použitia nástražného výbušného systému na rodinnom dome na Krivej ulici v Košiciach, o ktorom sa obžalovaný mal len zmieňovať, ale reálne k nemu neprikročil.

Agropodnikateľ Oravec vypovedal v minulosti na súdnom pojednávaní ako svedok, pričom odmietol akékoľvek spájanie s týmto prípadom. Podľa neho jeho príbuzný bol do veci zatiahnutý a on samotný mal byť kauzou zdiskreditovaný.

Môže vás zaujímať

KOŠICE: Mesto chce počas týždňa mobility spropagovať čistú dopravu