Jednou vetou

Prezident navštívil TUKE, spomenul aj financovanie vedy a výskumu

Prezident SR Andrej Kiska

Foto: TASR

O školstve aj súčasných problémoch v krajine diskutoval v pondelok prezident SR Andrej Kiska so študentmi Technickej univerzity (TUKE) v Košiciach a s rektorom TUKE Stanislavom Kmeťom. Ako pripomenul, Slovensko v oblasti financovania vedy a výskumu zaostáva.

„Z pohľadu peňazí, ktoré ako investor dávame na vedu a výskum, sa dostávame na chvost Európskej únie. To je obrovská škoda, pretože sme malá krajina a školstvo, veda a výskum je základ toho, ako bude vyzerať o desať alebo o 20 rokov,“ povedal Kiska s tým, že témou diskusie bola aj migrácia mladých ľudí do zahraničia. Zároveň vyjadril sklamanie, že sa reforma školstva stále neuskutočňuje.

„Na TUKE, ale aj na celom Slovensku sa snažíme vytvárať prostredie s určitou pridanou hodnotou, aby ľudia neutekali preč. Robíme, čo môžeme, ale k tomu nám musí pomôcť aj štát. Tých 0,8 percenta z HDP je na vedu a vzdelávanie relatívne málo. Tu musí svoju úlohu zohrať štát, aby pomohol začínajúcim odborným asistentom, ktorých máme problém udržať na univerzitách,“ povedal Kmeť. Ako pripomenul, výdatnou pomocou v uplynulých rokoch bolo aplikovanie štrukturálnych fondov. „Vybudovali sme infraštruktúru, máme super prístrojové vybavenie, máme univerzitné parky a výskumné centrá, ale to nie je všetko. Musíme stabilizovať ľudské zdroje. Toto bez určitej injekcie štátu nie sme schopní spraviť,“ dodal.

Vallo vyhral v Bratislave, primátori SMER-SD skončili v Košiciach, Nitre aj Žiline

Podľa slov hlavy štátu takmer 30 percent mladých ľudí zo Slovenska študuje na vysokých školách v Česku. Z diskusie vyplynulo, že problémom mnohokrát nie je kvalita slovenských vysokých škôl, ale veci týkajúce sa študentského života. Ako príklad prezident uviedol zlý stav internátov v Bratislave. Podľa neho sú dnes mladí ľudia právom nároční. „Bez mladých schopných ľudí túto našu krajinu nepohneme ďalej,“ zdôraznil Kiska.

Prezident sa študentom prihovoril s osobným príbehom o tom, aby sa v živote nebáli prehier, pretože sú súčasťou každého úspechu. Ako dodal, študenti vyvolali aj diskusiu o súčasných ekonomických a sociálnych problémoch na Slovensku, o pozícii mladých rodín a venovali sa aj téme dôchodkov.

Počas svojho pondelkového programu okrem TUKE navštívil aj Univerzitu veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a Súkromnú základnú školu na Galaktickej ulici.

Môže vás zaujímať

KOŠICE: Mesto chce počas týždňa mobility spropagovať čistú dopravu