Jednou vetou

Prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou neprestanú sledovať

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

foto: TASR

Policajný zásah v Moldave nad Bodvou spred piatich rokov stále nie je uzavretý. Napriek spochybneniu primeranosti použitia donucovacích prostriedkov a skonštatovaniu porušenia ľudských práv zbitých Rómov, sú dnes obete razie obvinené z krivej výpovede. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová je situáciou znepokojená, zástupcovia jej kancelárie sa 8. novembra plánujú zúčastniť súdneho pojednávania v tejto veci.

Prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou preskúmala v roku 2013 predchádzajúca verejná ochrankyňa práv so záverom, že počas akcie boli porušené ľudské práva. S konštatovaním neprimeranosti zásahu sa historicky prvou mimoriadnou správou obrátila na parlament. Správa však dodnes nebola prerokovaná a rovnako nie je uzavretý ani prípad razie. Aktuálne sú z krivej výpovede obvinení zbití Rómovia a v nasledujúcich mesiacoch budú čeliť súdnemu procesu.

„Prípad monitorujeme už od jeho začiatku. Je zarážajúce, že po zhodnotení evidentného porušovania ľudských práv sú práve obete incidentu obvinené a postavené do pozície vinníkov. Situácia je veľmi vážna, aktívne ju sledujeme a plánujeme sa zúčastniť nadchádzajúcich pojednávaní,“ povedala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Poškodení sa namiesto odškodnenia musia obhajovať v súdnom procese, keďže policajná inšpekcia spochybnila ich výpovede. Objektivitu a nezávislosť tohto kontrolného orgánu zasa dlhodobo spochybňujú Európsky súd pre ľudské práva i verejná ochrankyňa práv. Jedným z navrhovaných opatrení v mimoriadnej správe z roku 2013 bolo práve zavedenie nezávislého kontrolného orgánu polície.

Pravý národovec! Mladík ukradol trenírky so znakom Slovenskej republiky

Ani jedno z odporúčaní verejnej ochrankyne práv však dodnes nebolo zrealizované. Pripomenula to začiatkom školského roka počas spoločnej návštevy s prezidentom Andrejom Kiskom v Moldave nad Bodvou.

Ombudsmanka okrem toho tento rok opätovne žiadala ministerstvo vnútra o bezodkladné iniciovanie zavedenia kamerových záznamov z každej plánovanej policajnej akcie. Podľa reakcie ministerky Denisy Sakovej by mali byť kamerové systémy zabezpečené v prvej polovici roka 2019.

Kancelária verejného ochrancu práv bude sledovať prijatie navrhovaných opatrení ako aj vývoj súdneho procesu vo veci obvinených Rómov z Moldavy nad Bodvou. Prvé pojednávanie bude v pondelok 24. septembra o 9.00 hod. na Okresnom súde Košice I. Termíny ďalších pojednávaní sú stanovené na 8. novembra o 13.00 hod. a 15. novembra o 8.00 hod. taktiež na Okresnom súde Košice I.

Môže vás zaujímať

V tomto kraji menia cestovný poriadok a rušia až 853 spojov