Jednou vetou

Rožňava bude v tomto roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom

Ilustračná foto

foto: pixabay.com

Mesto Rožňava bude v tomto roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, ktorý ráta s celkovými príjmami i výdavkami vo výške takmer 22 miliónov eur. Mestskí poslanci ho schválili na svojom poslednom zasadnutí.

Jedným z najdiskutovanejších aspektov nového rozpočtu bol úver vo výške zhruba 1,5 milióna eur, ktorým chce mesto financovať niektoré kapitálové výdavky. „Rozpočet som si prešiel a nemám absolútne žiadny problém, keby bolo len hlasovanie za samotný rozpočet, pretože viem, ako ťažko sa skladá a ako ťažko ho urobiť vyrovnaným. Ale s týmto úverom neviem súhlasiť,“ uviedol poslanec a bývalý primátor Pavol Burdiga.

Zároveň dodal, že mesto malo koncom roka 2018 sedempercentné úverové zaťaženie, po prijatí spomínaného úveru by sa podľa neho zvýšilo na zhruba 16 až 20 percent. „Myslím si, že je to dosť veľký skok,“ podotkol Burdiga.

Podľa súčasného primátora Michala Domika však malo mesto úverové zaťaženie aj predtým, výraznejšie kleslo až posledné dva roky. „S väčšinou poslancov sme sa zhodli, že úver chceme vybrať teraz, na začiatku nášho volebného obdobia, aby sme ho vedeli splatiť a nenechali ho ďalšiemu primátorovi a zastupiteľstvu,“ vysvetlil primátor.

Odmietol tiež narážky niektorých poslancov, že samospráva ide úver „prejesť“ a zdôraznil, že je určený na akýsi reštart a investičné akcie, aby mohli rýchlo obnovovať mesto. „Nič sa nepreje. Týmto úverom zvyšujeme majetok nášho mesta,“ dodal Domik s tým, že splácať ho chcú okrem iného z úspor pri zbere a vývoze tuhého komunálneho odpadu a z vyšších príjmov z mestských lesov.

Vlkolínčanov trápia nevychovaní turisti, radnica chce problém riešiť

Druhou intenzívne diskutovanou témou bola rekonštrukcia ľadovej plochy zimného štadióna, na ktorú samospráva v rozpočte vyčlenila 259.000 eur. „Ja viem o omnoho vyšších číslach, cez 400.000 eur na rekonštrukciu zimného štadióna. Aký to má zmysel, že štadión zostane taký, aký je? Nejdeme radšej zobrať zmysluplný úver na to, aby sme postavili nové ihrisko s celoročnou prevádzkou, namiesto toho, že budeme látať staré?“ opýtal sa poslanec Juraj Balázs, podľa ktorého by to bolo komplexnejšie riešenie ako súčasný neopláštený štadión.

Ako reagoval primátor, nejde o rekonštrukciu či plátanie štadióna, ale o výstavbu úplne novej ľadovej plochy aj s mantinelmi. Oproti súčasnej by mala byť o niečo menšia, ale stále s predpisovými rozmermi. „Chceme ju využiť na to, aby sa tam po skončení sezóny dala hrať hokejbalová či florbalová liga. Doteraz to bolo zakázané, lebo súčasná plocha je veľmi tenká a rúrky by sa mohli poškodiť,“ podotkol primátor.

Zároveň zdôraznil, že nezaťaží mesto úverom 2,2 milióna eur na nový zimný štadión. „Ja ani žiadny poslanec sme nedali predvolebný sľub, že ho vybudujeme, lebo v meste sú dôležitejšie veci. Nemáme chodníky, cesty, detské ihriská a plno ďalších vecí,“ povedal Domik s tým, že na novom celoročne prevádzkovanom štadióne by mesto malo aj vyššie náklady než na súčasnom.

Navyše, v Rožňave podľa neho nie je ani hokejový klub a jeho vybudovanie vrátane vytvorenia všetkých vekových kategórií hokejistov by trvalo 15 až 20 rokov. „Až vtedy by sme mali ten štadión plný a vyťažený, a mohla by sa tu hrať hokejová liga,“ doplnil primátor.

Môže vás zaujímať

KOŠICE: Mesto chce počas týždňa mobility spropagovať čistú dopravu