MediPark predstavuje viac ako 6000 štvorcových metrov laboratórneho priestoru a jeho súčasťou je dátové centrum, laboratórium farmakogenetiky a individualizácie liečby, laboratórium pre výskum v oblasti metabolizmu a aterosklerózy, laboratórium regeneračnej medicíny a výskumu kmeňových buniek a priestor pre vedecký inkubátor a rozvoj komerčných vedecko-výskumných aktivít. „MediPark bude slúžiť všetkým subjektom, ktoré majú záujem realizovať biomedicínsky výskum. Od vedeckej komunity, cez firmy až po študentov – s jasnými pravidlami, ktoré budú v jeho prevádzkovom poriadku,“ uviedol Sovák.
Projekt realizovala UPJŠ v Košiciach ako hlavný partner, spoločne s Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie, Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied a s Technickou univerzitou v Košiciach. „Financovaný bol z eurofondov, 95 percent dotácie prišlo zo žiadosti o nenávratný finančných príspevok a päťpercentnú spoluúčasť zabezpečili univerzity, Slovenská akadémia vied ju nemusela uhrádzať. Celkové náklady pre všetkých partnerov boli 32 miliónov eur. Pre UPJŠ to bolo 23 miliónov eur,“ uviedol Sovák s tým, že niektoré úpravy si vyžiadali aj dofinancovanie zo strany UPJŠ, s čím sa do istej miery aj počítalo. „Určite to nie je viac ako desať percent, ale, chvalabohu, to univerzita po ekonomickej stránke dokázala zvládnuť. Samotný príspevok univerzity v tejto chvíli odhadujem na sumu 700.000 eur,“ dodal.
Mesto Košice plánuje výstavbu viacerých cyklotrás
Prvá fáza projektu sa realizovala od júla 2013 do novembra 2015. S druhou fázou sa začalo o rok a pol. „V priebehu realizácie projektu MediPark, Košice – Fáza II v rámci Operačného programu Výskum a inovácie od 11. marca 2017 do 30. júna 2018 boli dokončené stavebné práce, práce na datacentre, prebehla inštalácia laboratórneho nábytku, bol dodaný a nainštalovaný dieselagregát a aplikačný softvér s celkovými oprávnenými výdavkami 10,18 milióna eur,“ informovala hovorkyňa LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.
Ako uviedla, predpokladaným výsledkom výskumnej činnosti v UVP MediPark Košice s transferom do klinickej praxe môže byť napríklad rozvoj personalizovanej medicíny v liečbe nádorových chorôb, ako aj v oblasti reprodukcie či inovatívna liečba degeneratívnych ochorení a úrazov nervových tkanív. Podľa nej sa MediPark môže stať popri plnení si svojich základných úloh aj laboratórnym zázemím pre špičkový klinický výskum.