Jednou vetou

V krompašskej nemocnici pribudlo päť monitorov dychu

Ilustračné foto

TASR

Novorodenecké oddelenie Nemocnice Krompachy dostalo zásluhou dlhoročnej spolupráce s Nadáciou Križovatka a projektu „Mamička dýcham“ päť nových monitorov dychu. Zdravotnícke zariadenie v spolupráci s nadáciou zabezpečuje i požičiavanie takýchto zariadení pri odchode dieťatka z pôrodnice do domáceho prostredia. Informovala o tom primárka tamojšieho novorodeneckého oddelenia Mária Bartošová.

Krompašská nemocnica už v predchádzajúcom období nadobudla zariadenia, ktoré slúžia na rozpoznanie porúch dýchania. „Ak sa dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo sa frekvencia dychu zníži pod hranicu desať dychov za minútu, spustí sa zvuková a svetelná signalizácia monitora,“ vysvetlila primárka. Samotný monitor dychu síce nedokáže zamedziť vzniku respiračných problémov, pripomenie však problém, čím sa môže dieťatko zachrániť.

Študenti z Kadnárovej ulice v Bratislave majú ekologickú školskú kaviareň

„Pozitívne vnímame a hodnotíme, ak nadácia v spolupráci s partnermi realizuje projekty súvisiace práve s neonatologickou starostlivosťou. Monitory využívajú všetky deti, rodičia si na ne zvykli a oceňujú ich praktický význam,“ skonštatovala Bartošová. Dodala, že monitory pomáhajú pri syndróme náhleho a neočakávaného úmrtia dojčiat v prvom roku života, ktorý postihuje väčšinou deti do šiesteho mesiaca života. Najčastejšie k nešťastiu dochádza počas spánku, preto sa ako preventívne opatrenie odporúča používať monitor dychu.

Novorodenecké oddelenie v krompašskej nemocnici disponuje 12 lôžkami a poskytuje starostlivosť pre fyziologických novorodencov. Zdravotníčky tu realizujú u všetkých novorodencov ultrazvukový skríning hlavičky, obličiek, tzv. skríningové vyšetrenie zraku a sluchu a odber krvi pre diagnostiku vrodených porúch metabolizmu. „Mamičky dostávajú ihneď po pôrode bábätká na priloženie k prsníku, zabezpečujeme i vzdelávanie a poradenstvo pre matky v súvislosti s dojčením a starostlivosťou o novorodenca,“ dodala Bartošová.

Môže vás zaujímať

KOŠICE: Mesto chce počas týždňa mobility spropagovať čistú dopravu