Jednou vetou

Vzorky nebezpečných látok z bývalého podniku Chemko Strážske analyzujú

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Vzorky nebezpečných PCB látok z areálu bývalého štátneho podniku Chemko Strážske v okrese Michalovce analyzujú. Na základe výsledkov sa určí ďalší postup. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Boris Susko a ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Michalovciach.

MŽP sa danou lokalitou zaoberá od minulého roka. „V časti areálu sa už zaistil podrobný geologický prieskum, pripravovaný bol ešte minulý rok. Začiatkom tohto roka sa skončilo verejné obstarávanie, prieskum je otázkou najbližších týždňov,“ povedal Susko s tým, že po nájdení sudov s nebezpečným odpadom v druhej časti areálu začal rezort rovnako okamžite konať. V súčinnosti s tamojším okresným úradom v apríli vykonali terénnu obhliadku, v máji odobrali vzorky. „Postup, ktorý bude veľmi operatívny, bude buď podľa legislatívy Ministerstva vnútra (MV) SR – cez civilnú ochranu, alebo podľa pravidiel MŽP,“ uviedol.

Kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany v Jasove podľa Sakovej vykonalo odber vzoriek z troch oblastí. Išlo o ošipáreň, sklady starej teplárne a lesnú oboru v objekte Chemko Strážske. „Laboratórium všetky tieto vzorky analyzovalo. Výsledky analýz minulý týždeň zaslalo na okresné úrady Michalovce a Košice. Spolupráca s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva musí analyzovať vplyv týchto látok na zdravie a životné prostredie,“ uviedla s tým, že po tom sa rozhodne, ktorý rezort dostane odstránenie tohto nebezpečného odpadu do svojej gescie. „Pán premiér dnes na stretnutí vlády deklaroval, že vláda je pripravená poskytnúť finančnú injekciu na odstránenie nebezpečného materiálu z tohto objektu aj v spolupráci s MŽP aj s MV,“ dodala. Ministerka zároveň tvrdí, že je v záujme vlády túto problematiku riešiť čo najskôr.

V súvislosti s tým, že posledných desať rokov štátne orgány nevykonali žiadnu kontrolu aj napriek možnej asistencie polície alebo súdov uviedla, že podľa jej informácií majiteľ povolil prístup do objektu až vtedy, keď spoločnosť išla do likvidácie. „Určite to budeme riešiť a využijeme všetky právne úkony na to, aby sme sa skutočne pozreli aj do histórie,“ povedala. Zároveň potvrdila, že podľa predbežných zistení, respektíve podľa niektorých analýz je možné, že odpady v niektorých častiach danej lokality sú oveľa staršie.

Robíme všetko pre to, aby v systéme bolo toľko peňazí, koľko reálne treba, uviedol MZ

Susko dodal, že na Okresnom úrade v Michalovciach sa od januára vykonáva kontrola rezortu životného prostredia, a to práve v oblasti odpadového hospodárstva. Zatiaľ nebola ukončená. Podľa neho niekoľkými kontrolami prešlo aj odkalisko Poša v okrese Vranov nad Topľou, ktoré predstavuje environmentálnu záťaž. Zistili niekoľko nedostatkov. „V súčasnosti sa vyhotovujú protokoly z kontrol, podľa informácií Slovenskej inšpekcie životného prostredia budú pravdepodobne uložené nejaké pokuty,“ uzavrel s tým, že niektoré subjekty, ktoré tam podnikajú, sa zrejme budú musieť podriadiť určitým povoleniam.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na májovom výjazdovom rokovaní vlády v Trebišove uviedol, že chce, aby bola v súvislosti s nájdenými nebezpečnými látkami v areáli niekdajšieho Chemko Strážske vyhlásená mimoriadna situácia a odpad bol zlikvidovaný na náklady štátu. V uvedenom areáli sa našli v prevažne skorodovaných sudoch stovky ton toxického odpadu so zvyškami nebezpečných látok PCB, čo sú polychlórované bifenyly.

Môže vás zaujímať

KOŠICE: Mesto chce počas týždňa mobility spropagovať čistú dopravu