Jednou vetou

Kriminalisti zaistili viac ako 1000 litrov zakázaných chemikálií

Ľudovít Makó

foto: TASR

Zakázané chemikálie z Ukrajiny našli minulý týždeň v priemyselnom areáli v Michalovciach kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Zaistili viac ako 1000 litrov pesticídov, herbicídov a insekticídov.

Ako v piatok informovala hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová, išlo o prípravky, ktoré na území Slovenska nemajú príslušnú autorizáciu a ich dovoz na územie SR je zakázaný.

Poďte vybehať vianočné kalórie. Nezmeškajte tradíciu v Lučenci

Nelegálne látky, ktoré by stačili na chemický postrek takmer 5000 hektárov rastlín a pôdy, chceli podľa jej ďalších slov pašeráci využiť na obchodné účely.

„Časť z nich mali naloženú v aute so slovenským evidenčným číslom. Chceli ich predať slovenským poľnohospodárom, ktorí si takto obstarávajú lacnejšie prípravky na ochranu rastlín i za cenu poškodzovania životného prostredia,“ priblížila.

V objekte, ktorý mala v prenájme spoločnosť zastúpená slovenským konateľom, našli kriminalisti insekticídy v kilových baleniach zn. Mospilan v celkovom množstve 130 kilogramov. Niektoré obsahovali ukrajinské etikety.

„Všetko bolo uložené v umelohmotných prepravkách a papierových škatuliach pripravených na distribúciu,“ spomenula Skokanová. Ich predajom by pašeráci zarobili asi 150.000 eur.

V horských oblastiach je malá lavínová hrozba, výnimkou sú V. Tatry

V priestoroch našli aj nelegálne cigarety v počte 3440 kusov. „V tomto prípade by finančný únik na dani predstavoval sumu 360 eur,“ vyčíslila.

Vyšetrovateľ finančnej správy začal v tejto súvislosti trestné stíhanie pre prečin vo veci porušovania predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou.

„Jedna zadržaná osoba ukrajinskej národnosti bola umiestnená do policajnej cely predbežného zadržania,“ uzavrela hovorkyňa.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru