Jednou vetou

KSK: Poslanci odsúhlasili rozpočet kraja, Trnka uznesenie možno nepodpíše

Rastislav Trnka

foto: TASR

Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) v pondelok odsúhlasilo tohtoročný rozpočet kraja s príjmami a výdavkami na úrovni 236,5 milióna eur. Vzhľadom na viaceré pozmeňujúce návrhy, ktoré presadila opozícia, je podľa predsedu KSK Rastislava Trnku "dosť pravdepodobné", že príslušné uznesenie o schválení nepodpíše.

Rozpočet predložený Trnkom ráta s bežnými výdavkami v sume 181 miliónov a kapitálovými výdavkami vo výške 50,4 milióna eur. Návrh bežného rozpočtu je prebytkový (12,8 milióna eur) a kapitálového rozpočtu schodkový (-30,9 milióna eur). Schodok kapitálového rozpočtu je vyrovnaný prebytkom bežného rozpočtu a úverovými zdrojmi.

Poslanci za Smer-SD a Most-Híd predložili celkovo deväť pozmeňujúcich návrhov, väčšinovú podporu získalo šesť z nich. Schválená úprava sa týkala sumy v celkovej výške zhruba 1,6 milióna eur. Išlo o presuny do centrálnej rezervy v sume 1,1 milióna eur či zvýšenie úveru od Európskej investičnej banky (EIB) o 550.000 eur za účelom rekonštrukcie cesty III. triedy Čaňa – Haniska. Ďalšia úprava hovorí o určení 60.000 eur na dotácie pre obce na projekty ochrany životného prostredia.

„Podľa tých uznesení, ktoré prešli, je rozpočet do veľkej miery nevykonateľný a v rôznych častiach nebudú sedieť položky. Musíme si to pozrieť a budeme informovať verejnosť, ako ďalej, ale zatiaľ to vyzerá tak, že nebude podpísaný a pravdepodobne sa budeme musieť stretávať s poslancami častejšie,“ uviedol Trnka pre novinárov. Konštatoval pritom, že návrh bol včas zverejnený a na 95 % bol predložený v podobe, v akej mu ho zanechal predchádzajúci predseda KSK Zdenko Trebuľa (Smer-SD).

„Už z rozpravy bolo zjavné, že poslancom hlavne za Smer-SD nešlo o schválenie rozpočtu, keďže mali priestor na komisiách. S predsedami komisií som sa aj osobne stretol a žiadne takéto návrhy nedávali, ani sa nepýtali na veci, o ktorých dnes rozprávali,“ dodal.

Odsúhlasenie návrhu rozpočtu označila šéfka poslaneckého klubu Smer-SD Renáta Lenártová za dobrú správu najmä pre všetky organizácie, ktoré sú pod samosprávnym krajom. Jej návrh na odobratie právomoci predsedovi KSK upravovať do istej miery rozpočet v priebehu roka, dostatočnú podporu nenašiel. „Myslím, si, že rozpočet je príliš veľký na to, aby mal pán predseda takú veľkú kompetenciu. Transparentnejšie by bolo, ak by to odsúhlasovalo zastupiteľstvo,“ povedala novinárom. Odmietla pritom, že by išlo o obmedzenie použitia prostriedkov pri havarijných stavoch, kde funguje podľa nej osobitý režim.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru