Jednou vetou

KSK príčinu zrútenia časti mosta vyšetruje, zasadne aj krízový štáb

Policajné zátarasy pred poškodeným mostom cez rieku Laborec zo Strážskeho v okrese Michalovce do miestnej časti Krivošťany 14.októbra 2019. Na moste sa zrútila časť chodníka a momentálne je neprejazdný. FOTO TASR - Roman Hanc
Košický samosprávny kraj (KSK) ako správca mosta medzi mestom Strážske (okres Michalovce) a mestskou časťou Krivošťany, na ktorom došlo v pondelok dopoludnia k zrúteniu časti chodníka, na zistení príčin nehody intenzívne pracuje. Informovala o tom hovorkyňa KSK Anna Terezková.

FOTO: Pri páde mosta do Krivošťan sa nik nezranil, popoludní zasadá krízový štáb

„Predpokladáme, že príčinou havárie nosníka pod chodníkom v dĺžke 21 metrov bol krehký lom predpätej lanovej výstuže vo vnútri nosníka, čo spôsobila pravdepodobne korózia,“ povedala Terezková s tým, že presnú príčinu Správa ciest KSK aktuálne vyšetruje.

Ako uviedla, Správe ciest KSK bol pokles vozovky na moste nahlásený v pondelok dopoludnia. „Zo strediska v Michalovciach bol okamžite na miesto vyslaný mostný technik, ktorý vyhotovil fotodokumentáciu. Keďže zaznamenal trhliny o šírke približne jeden centimeter, navrhol uzavretie polovice mosta,“ uviedla Terezková s tým, že krajská správa ciest následne požiadala o usmernenie premávky políciu.

Podľa jej ďalších slov bola za prítomnosti krajského mostného technika krátko po 11.00 h časť chodníka odtrhnutá a polícia most ihneď uzatvorila. O situácii tiež upovedomili Okresný úrad Michalovce, odbor krízového riadenia.

Bánovskí kriminalisti našli u dílera drog náboje

Most cez Laborec za Krivošťanmi bol podľa jej ďalších slov postavený v roku 1963. Jeho poslednú prehliadku zrealizovali 12. apríla tohto roku. Ako Terezková uviedla, rovnaké pravidelné prehliadky na všetkých mostných objektoch vykonáva Správa ciest KSK raz ročne.

„Most bude až do odborného prešetrenia príčiny odtrhnutia chodníka uzavretý pre všetku dopravu. Posúdené bude statické pôsobenie a únosnosť ostatných nosníkov. Na základe výsledku tohto posudku bude rozhodnuté o celkovom alebo čiastočnom obmedzení premávky do celkovej rekonštrukcie mosta,“ doplnil predseda KSK Rastislav Trnka s tým, že kraj tiež vykoná mimoriadnu kontrolu všetkých mostov, ktoré majú rovnaké stavebné riešenie.

K situácii bude podľa jeho ďalších slov zvolaný aj krajský krízový štáb. Trnka doplnil, že KSK v súčasnosti obnovuje takzvané mostné čaty.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma