Jednou vetou

Kúpele Grössling: Mesto dá na rekonštrukciu obrovský balík peňazí

Bratislava plánuje obnoviť mestské Kúpele Grössling

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Hlavné mesto má v pláne po rokoch chátrania zrekonštruovať zničené mestské kúpele Grössling, bratislavský magistrát to avizoval minulý rok. Národnú kultúrnu pamiatku a ikonickú stavbu Bratislavy si mohli ľudia ešte pred začiatkom ich obnovy pozrieť aj zblízka. Na rekonštrukciu kúpeľov však bude mesto potrebovať architekta.

ZAUJÍMAVOSŤ: Takto dnes vyzerajú slávne Kúpele Grössling v Bratislave

Bratislavský magistrát sa teda chystá obnoviť pôvodnú funkciu mestských kúpeľov a má tiež záujem im prinavrátiť zašlú slávu. Na ich rekonštrukciu ale bude potrebovať dobrého odborníka, ako aj vyhlásenie architektonickej súťaže. Toho však zatiaľ podľa informácií hlavne.sk nemá.

Investor hotela Kyjev rokoval s primátorom a starostkou Starého Mesta

Ako uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla, architektonická súťaž k novej podobe kúpeľov zatiaľ neprebehla. „Má ísť o otvorenú architektonickú súťaž, ktorej podmienky sa aktuálne kreujú,“ informoval ďalej Bubla. Zároveň pripomenul, že v každom prípade platí, že mesto má záujem na tom, aby sa rekonštrukciou obnovila pôvodná funkcia kúpeľov. Mesto už na ich obnovu vyčlenilo v rozpočte 800-tisíc eur.

FOTO a VIDEO: Zabudnite na Nivy v Bratislave. Úplne sa menia. Boli sme sa tam pozrieť pár hodín pred uzavretím

Budovu kúpeľov postavili podľa oficiálnej internetovej stránky hlavného mesta v roku 1895 podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu. V budove boli vtedy sedacie a vaňové kúpele. Následne kúpele rozšírili o nové krídlo v roku 1914 a ďalšie rozšírenie ich čakalo v rokoch 1929 a 1930. Pre havarijný stav ich zatvorili v roku 1994.

Kúpele Grossling v čase svojej slávy | ZDROJ: OZ Bratislavské rožky

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru