Jednou vetou

Kusý: Násady na zarybnenie Kuchajdy vykazovali nové vírusové ochorenie

Starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto

foto: TASR

Násady určené na zarybnenie jazera Kuchajda v Bratislave vykazovali nové vírusové ochorenie, s ktorým nebola doteraz na Slovensku skúsenosť, hoci susedné štáty s ním bojujú už niekoľko rokov. Po stretnutí s celoslovenským vedením Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline o tom na sociálnej sieti informuje starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý.

Vallo: Ak Slovan nezaplatí hlavnému mestu dlh, 1. júla mu vypovieme zmluvu

Kusý sa s rybármi stretol pre zvýšený výskyt uhynutých rýb na Kuchajde a iných bratislavských jazerách v posledných týždňoch.

„Potvrdili, že k úhynu takéhoto rozsahu prispelo aj počasie, keď teplota vody sa len veľmi pomaly zvyšuje, a tak pre ryby stále nenastali prirodzene vhodné podmienky. Potvrdili, že keď sa teplota vody priblíži k 20 stupňom, mala by sa situácia stabilizovať,“ spresnil starosta.

Mestská časť Nové Mesto sa podľa jeho slov roky stará o areál Kuchajdy a počas leta má záujem prevádzkovať tu prírodné kúpalisko. „Investujeme do kvality prostredia, ale aj kvality a čistoty vody nemalé finančné prostriedky. Preto som dôrazne požiadal vedenie rybárskeho zväzu, aby prijali všetky možné opatrenia, ktoré povedú k trvalo udržateľnému stavu kvality a čistoty vody na Kuchajde,“ uviedol.

Bratislavský kraj ukazuje, ako riešenia problémov presadiť v praxi, uviedol Kiska

Vedenie rybárov podľa starostu prisľúbilo, že bude rokovať aj s veterinárnou správou a je pripravené prijať všetky možné opatrenia, ktoré zamedzia vzniku a opakovaniu podobnej situácie. Tá totiž vznikla nielen na Kuchajde, ale aj v iných rybárskych revíroch v Bratislave.

„Súčasne sa zaviazali, že prehodnotia vlastné postupy a systém hospodárenia s rybami, napríklad koľko rýb a kedy každoročne nasadia,“ podotkol Kusý.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru