Jednou vetou

Ľadovým expresom v aktuálnej sezóne cestovalo viac ako 960 návštevníkov

Turistický vlak Ľadový expres chodí z Košíc k Dobšinskej ľadovej jaskyni a Telgártu.

Foto: tipnatrip.com

Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) vypravil aj tento rok mimoriadny turistický vlak Ľadový expres z Košíc k Dobšinskej ľadovej jaskyni a Telgártu.

V aktuálnej sezóne ním cestovalo za mesiac viac ako 960 ľudí. Informovala o tom krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

„Toto leto je to už tretíkrát, čo tento Ľadový expres priniesol turistom množstvo zážitkov z oblastí, ktoré možno doposiaľ neboli v tak výraznej miere navštevované. Po rokoch aktívneho odkrývania neprebádaných atrakcií v južnej časti Slovenského raja sa ukazuje, že záujem o tento turistický vlak neustála narastá. V porovnaní s predošlým rokom a mesiacom júl, počas ktorého vlak premával, počet cestujúcich opäť stúpol. Kým v minulom roku celkový počet cestujúcich prekročil hranicu 900 osôb za mesiac, v aktuálnej sezóne sa rozhodlo za dobrodružstvami cestovať Ľadovým expresom vyše 960 návštevníkov,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„Výnimočnosť a obľúbenosť turistického vlaku neustále rastie aj vďaka tomu, že nejde len o klasický spôsob dopravy, ale ponúka súčasne aj zážitky a sprievodné aktivity v rámci jednotlivých zastávok,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. V aktuálnej sezóne mali cestujúci možnosť zúčastniť sa skupinovej turistiky, nordic walkingu alebo trail runningu. Väčšia časť návštevníkov sa rozhodla využiť Ľadový expres s cieľom navštíviť Dobšinskú ľadovú jaskyňu. No takmer rovnaký počet návštevníkov využil aj možnosť spomínanej spoločnej turistiky či severskú chôdzu – nordic walking. Atraktívnejšou spoločnou aktivitou z uvedených, bola turistika, ktorej sa zúčastnilo takmer 100 osôb.

Zabezpečením dostupnosti južnej časti Slovenského raja mimoriadnym turistickým vlakovým spojením a zvyšujúcou sa návštevnosťou stúpa zároveň aj prirodzený záujem zo strany samotných návštevníkov o miestne služby a produkty, čo pomáha rozvoju podnikateľov v regiónoch. „Práve zvyšujúci sa záujem, radosť návštevníkov a rozvoj menej prebádaných regiónov sú atribúty, ktoré nám potvrdzujú, že projekt Ľadového expresu s doplnením sprievodných aktivít má zmysel a svoju spoločenskú hodnotu,“ dodala Vargová Jurková.

Mimoriadny turistický vlak bude v Košickom kraji premávať aj v nasledujúcich týždňoch. Od 1. augusta až do 12. septembra sa turisticky dostupnejšou oblasťou stane Gemer. Turisti sa môžu vydať na návštevu za Železným grófom, prípadne formou skupinovej turistiky navštíviť počas jedného dňa až tri jaskyne. Vlak na Gemer prepraví cestujúcich zážitkami na trasách Košice – Rožňava – Dobšiná, Košice – Plešivec – Slavošovce a Košice – Plešivec – Muráň.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru