Jednou vetou

Lapuníková: Za 100 miliónov eur sa nemocnica typu „Roosevelt“ postaviť nedá

Ilustračná foto

foto: Pixabay.com

Rekonštrukcia banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice je to jediné reálne, čo vieme urobiť pre pacientov i nás samých.

Taký je záver stretnutia lokálnych predstaviteľov v oblasti školstva, územnej samosprávy, štátnej správy a miestnych zástupcov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré sa uskutočnilo v závere uplynulého týždňa na pôde nemocnice.

Fekišovce: Obecné zastupiteľstvo má štyroch nových poslancov

Informovala o tom na oficiálnej internetovej stránke tohto zariadenia generálna riaditeľka Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Miriam Lapuníková ešte pred stredajším rozhodnutím vlády o masívnej rekonštrukcii za viac ako 100 miliónov eur.

„Nepoznám jedného zdravotníka, ktorý by projekt novej nemocnice v ktoromkoľvek kúte Slovenska nepovažoval za reálne zhmotnenie svojho sna. Avšak som aj ekonóm a viem, že ‚zdroje‘ sú to, čo našim predstavám dáva reálne limity a núti nás uvažovať racionálne. To nehovorím len o finančných zdrojoch, ale i ľudských a materiálnych,“ uviedla Lapuníková.

Ako reagovala na niektoré úvahy v médiách, zdroje sú obmedzené a za 100 miliónov eur, za ktoré sa rekonštrukcia plánuje, vrátane DPH, sa nová komplexná nemocnica typu „Roosevelt“ postaviť nedá.

Mesto Žilina minulo na zimnú údržbu 650.000 eur z rozpočtu a čerpá z rezervy

„Nezabúdajme na zrekonštruované operačné sály, urgent a sterilizáciu na špičkovej úrovni, ktoré boli financované z fondov EÚ za 26 miliónov eur. Je tu tiež banskobystrická detská fakultná nemocnica, ktorá bola a ešte bude rekonštruovaná z prostriedkov EÚ v sume okolo 13 miliónov eur, a podotýkam, že udržateľnosť je v tomto prípade garantovaná na päť rokov. V starej budove nemocnice je zrekonštruovaný i Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Toto sú reálne alokované a fungujúce investície do rekonštrukcie, s ktorými systém ráta minimálne do roku 2030,“ zdôraznila Lapuníková.

Ako poznamenala, podľa slov jedného prednostu na stretnutí sú „rodinným striebrom ‚Rooseveltky'“ ľudia, ktorí v nej pracujú. Na jednom mieste, v jednom čase, dokážu spolupracovať multidisciplinárne tímy bez toho, aby vznikali neriešiteľné situácie.

Polícia rieši obzvlášť závažný zločin pokusu vraždy v Snine

„S týmto tvrdením sa absolútne stotožňujem. Akýmkoľvek externým zásahom v podobe delenia kolektívu sa táto symbióza zničí. Ja ako pacient by som za žiadnych okolností nechcela, aby nebola zabezpečená kontinuita v liečbe. Špičková medicína si vyžaduje a bude vyžadovať multidisciplinárny prístup. Pacienta je nevyhnutné zhodnotiť komplexne, a teda mu poskytnúť komplexnú starostlivosť. Len vtedy je to medicínsky i ekonomicky efektívne,“ dodala Lapuníková.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru