Jednou vetou

Lendak: Miestni sánkari si za pomoci obce a zväzu stavajú vlastnú dráhu

Rozostavaná vrchná časť prírodnej sánkárskej dráhy nad obcou Lendak 12. novembra 2018

foto: TASR - Oliver Ondráš

Sánkari z obce Lendak v kežmarskom okrese si za pomoci obce a zväzu budujú vlastnú prírodnú dráhu.

 „Bude dlhá 280 metrov, nie je to tak úplne regulárna prírodná sánkarská dráha, tie sú dlhšie. Tá naša bude mať sedem zákrut každého druhu, aj dlhé, rýchle, tiahle či ostré,“ priblížil tréner lendackých sánkarov Milan Parimucha

Šírka dráhy bude od troch do 3,5 metra a vyľadovaná bude v spodnej časti pri zemi. Nebudú tam však nábehy na mantinel, ako je to na umelej sánkarskej dráhe. Mantinely vytvárajú z drevených dosiek, v zákrutách sú vyššie. „Je to naozaj ekologicky spracovaná dráha, je to ukotvené v zemi a urobené z červeného smreku, aby nám to dlhšie vydržalo. Dúfame, že príde dobrá zima, potom začneme vodu pomaly rozlievať po dráhe, aby postupne zamrzla. Urobí sa taký základ, a potom sa už bude trať v priebehu sezóny len polievať,“ ozrejmil Parimucha.

Starosta Štrby je rekordérom, vo funkcii bude desiate volebné obdobie

Ján Neupauer z oddelenia kultúry a športu na Obecnom úrade v Lendaku doplnil, že záujem o tento šport v dedine vzišiel z jednej letnej sánkovačky. „Chlapcom sa to zapáčilo, začali trénovať, sú naozaj šikovní, ale aby mohli konkurovať na súťažiach, chýbalo im miesto, kde by mohli trénovať naplno,“ priblížil vznik myšlienky vybudovať dráhu Neupauer, ktorý aj našiel miesto, kde by ju mohli postaviť. Trať je umiestnená na svahu na prenajatých pozemkoch od mesta Spišská Belá, s jej výstavbou sa začalo zhruba pred mesiacom.

Ide o združenú investíciu, na ktorej sa v prevažnej miere podieľa Slovenský zväz sánkarov, niečo prispela aj samotná obec a tiež predseda Slovenského olympijského výboru Anton Siekel. „Náklady na výstavbu by nemali presiahnuť 15.000 eur a chceme to dokončiť ešte počas tejto zimy, prípadne tam zorganizovať už aj nejaké preteky,“ doplnil Neupauer a ocenil, že na výstavbe sa dobrovoľne podieľajú aj miestni obyvatelia.

Hapal mi prekazil moje ambície, smeje sa jeho asistent Brunegraf

Sánkarsky klub v Lendaku vznikol pred dvoma rokmi, momentálne má približne 50 členov, deti vo veku od osem do 14 rokov. Doteraz trénovali na trenažéri v Starom Smokovci, niekedy aj na svahovitých uliciach obce „Podarilo sa nám ísť aj na sústredenie do Rakúska a Talianska na pozvanie Medzinárodnej sánkarskej federácie a tam tie deti dostali prvé návyky, ako to funguje na prírodnej sánkarskej dráhe. Tým, že si vybudujeme vlastnú prírodnú trať, ktorá nie je nikde inde v okolí, chceme prilákať k sánkovaniu aj ďalších a zachovať tak tento tradičný šport,“ zdôraznil Parimucha s tým, že na dráhe bude možné usporiadať aj detské či juniorské preteky a neskôr sa v prípade záujmu ráta s jej rozšírením.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru