Jednou vetou

Leto v Divadle Pôtoň uzavrie hudba Philipa Glassa

Leto v Divadle Pôtoň uzavrie 25. augusta koncert Fera Királyho s projektom Philip Glass – Dances. TASR o tom informovala PR manažérka Divadla Pôtoň Zuzana Golianová.

Hudobník sa do divadla vracia po dvoch rokoch, aby zahral ďalšie skladby amerického minimalistu, ktoré doposiaľ na Slovensku neboli uvedené a málo sa hrávajú aj v zahraničí.

Minimalizmus Philipa Glassa

„Postupne sa v Bátovciach končí aj séria deviatich rezidenčných pobytov, o ktoré mali záujem najmä vizuálni umelci a divadelníci. Fero Király uvedie skladby Dance Nr. 2 a Nr. 4 pre sólový elektrický organ. Obe vznikli koncom 70. rokov a sú súčasťou väčšieho cyklu piatich tancov, z ktorých ostatné sú určené pre väčší divadelný súbor,“ povedala Golianová.

Skladby pochádzajú z konca Glassovho minimalistického obdobia, sú medzi poslednými dielami, v ktorých Philip Glass pracuje s repetitívnym zvukom s minimom melódií, charakteristickým pre jeho rannú tvorbu.

Vplyv digitálnych technológií na hudbu

„Hrajú sa vo vysokom tempe, zvuk elektrického organu s basovými pedálmi im dodáva nadčasovosť, pričom z dnešného pohľadu takpovediac predbehli dobu. Je v nich cítiť estetiku, s ktorou dnes pracuje klubová elektronická hudba. Na rozdiel od nej sú však hrané naživo na jedinom klávesovom nástroji a od interpreta vyžadujú obrovské sústredenie a precíznosť,“ dodal Fero Király, ktorý sa rannej tvorbe Philipa Glassa venuje štyri roky.

Okrem interpretácie súčasnej hudby sa vo svojej tvorbe Király venuje digitálnym technológiám a ich vplyvu na hudbu. „Jeho projekty majú presah do performancií, soundartu a inštalácií. Využíva pritom nové hraničné experimentálne polohy, vytvára si vlastný softvér a rád spolupracuje na projektoch s inými umelcami. Súčasťou koncertu bude špeciálne vytvorený videoart Jakuba Pišeka alias VJ Kubriela,“ doplnila PR manažérka divadla Pôtoň.

Môže vás zaujímať

Primátor nepodpísal vymenovanie generálneho riaditeľa dopravného podniku