Jednou vetou

Leto v nedohľadne? Máj býva na Slovensku nepredvídateľný

Počasie v máji je nepredvídateľné. Ako to bolo v minulosti?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, TASR

Hovorí sa, že apríl je bláznivým mesiacom, čo sa odráža aj na počasí. Šialenými výkyvmi teplôt vás však poriadne prekvapí aj mesiac máj. Pozrite sa, kde boli v histórií na Slovensku v máji namerané najväčšie teplotné rozdiely!

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračné foto | Zdroj: canva.com

Tohtoročný máj sa nesie v znamení nepredvídateľnosti. Počasie sa javilo ako takmer letné, po pár dňoch sa však vrátili teploty pod 10 stupňov, dážď a na niektorých miestach dokonca aj sneženie. Nebolo to však iné ani v roku 2018, kedy teploty rapídne klesli približne v polovici mesiaca – priemerná teplota 21°C klesla až na chladných 13°C.

FOTO: Hviezda z Oteckov si takto užíva jarné dni

Podobne bol na tom aj rok 2015, kedy počas celého mája teploty klesali a stúpali každých pár dní, v rozpätí až 10°C. Najchladnejší máj zažilo Slovensko v roku 1952, teplota na Lomnickom štíte vtedy klesla 20. mája až na -18,3°C. O dva roky neskôr, 15.5.1954 dosiahla teplota v Oravskej Lesnej -8,8°C.

Najväčšieho Slováka poznal celý svet: Čo všetko viete o Štefánikovi?

Máj však na Slovensku dosahuje aj rekordy v opačnom smere – 30. mája v roku 2005 dosiahla teplota v Piešťanoch až 32,4°C. Teplotný rekord mesiaca máj je ešte o niečo vyšší. Nameraný bol v Lučenci, 15.5.1968, kedy sa počas teplého májového dňa podarilo na výskumnej stanici namerať až 33°C.

FOTO: Tréner Weiss s manželkou, štýlovo na nákupoch!

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru