Jednou vetou

Lubyová tvrdí, že pred SOŠ techniky a služieb by mal byť v piatok pietny akt

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

foto: TASR - Martin Baumann

V piatok 15. novembra ráno o 8.00 h po tom, čo sa na Slovensku začne štátny smútok, by sa mal uskutočniť pred Strednou odbornou školou (SOŠ) techniky a služieb v Nitre pietny akt. Uviedla to po rokovaní vlády ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Škola podľa nej patrí k tým, ktorých sa najviac dotkla stredajšia (13. 11.) tragická nehoda autobusu pri obci Malanta neďaleko Nitry.

Pri zrážke autobusu s nákladným autom zahynuli štyria študenti tejto školy, ďalší utrpeli zranenia. Vláda sa rozhodla vyhlásiť štátny smútok na piatok od 8.00 h do 20.00 h, aby si verejnosť uctila obete nehody. „Keďže veľká časť obetí je zo strednej školy v Nitre, úzko komunikujeme s pani riaditeľkou, ale aj s ďalšími školami v Nitre, ktoré sú postihnuté v menšom rozsahu,“ poznamenala Lubyová.

Slovensko si uctí obete nehody autobusu pri Nitre štátnym smútkom

Šéfka rezortu školstva pripustila, že po pietnom akte by sa presunula aj na ďalšie dotknuté školy, kde sa bude osobne zaujímať o situáciu. „Zatiaľ sú v kontakte s našimi centrami psychologickej pomoci. Všetkým, aj deťom, ktoré sú v nemocnici, posielame aj detských psychológov, takže sa snažíme takto zmierniť tie straty,“ povedala Lubyová. Podľa nej bude teraz dôležitá práca so žiakmi na školách.

„Reakcie nastupujú až po 48 hodinách, keď si uvedomia tie straty a čo sa stalo, a vtedy je dôležité ďalej pracovať individuálne aj kolektívne. Práve naši špecialisti z centier psychologicko-poradenskej pomoci sú od včera mobilizovaní, v úzkom kontakte so všetkými riaditeľmi a poskytujú im pomoc,“ uzavrela Lubyová.

Po tragickej nehode autobusu je jeden pacient v kritickom stave, informovala Kalavská

Dvanásť obetí, z toho štyri maloleté deti, si vyžiadala dopravná nehoda, ktorá sa stala v stredu (13. 11.) na zlatomoravskej ceste I/65 neďaleko Malanty pri Nitre.

Môže vás zaujímať

Mestské kúpalisko v Poltári tento rok neotvoria